Foto: Pxfuel

Google plánuje v roce 2023 zcela odstranit hesla v prohlížeči Chrome a systému Android

Společnost Google v příštím roce plánuje velké změny v prohlížeči Chrome a systému Android – konkrétně chce zcela odstranit hesla. Tvrdí, že právě tento krok vyřeší problémy se zabezpečením hesly.

Gigant nedávno vydal oznámení, že v průběhu příštího roku budou prohlížeč Chrome a zařízení se systémem Android podporovat přihlašování bez hesla na jakýchkoli webových stránkách nebo v aplikacích.

Toto oznámení, které bylo učiněno v souvislosti se Světovým dnem hesel, navazuje na dlouhodobou snahu společnosti Google úplně odstranit hesla. V roce 2013 se společnost připojila k alianci FIDO, která byla vytvořena za účelem vývoje standardů ověřování s otevřeným zdrojovým kódem a řešení problémů s hesly a phishingem.

Místo žádosti o zadání hesla by uživatelé měli odemknout svůj online účet pomocí pověření FIDO, které je známé jako passkey. Přihlášení k webové stránce v prohlížeči Chrome bude stejně jednoduché: pokus o přihlášení budete muset potvrdit pouze telefonem, který musíte mít poblíž. Jedná se o jednorázovou proceduru, takže ji nebudete muset opakovat při každém přihlášení k webové stránce na počítači. Navíc pokud telefon ztratíte, nic se nestane, protože přístupové klíče jsou uloženy v cloudu a synchronizují se s novým telefonem.

Širší zavádění nového způsobu ověřování (passkey) lze očekávat v blízké budoucnosti. Je možné, že za několik let budou současný hesla minulostí.

Zdroj: androidcentral.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.