Foto: se svolením Google

Google přinese svou umělou inteligenci Gemini do Pixelu 8

Google se nakonec rozhodl pro nečekaný krok – svůj velký jazykový AI model Gemini přinese i do smartphonů Pixel 8. Telefon bude obsahovat Gemini Nano, což je verze modelu vytvořená pro lokální provoz na osobních zařízeních. Navazuje tak na úspěšné zavedení do Pixelu 8 Pro koncem loňského roku a Samsungu Galaxy S24 v lednu.

Pixel 8 je vybaven stejným proprietárním čipem Tensor G3 jako model Pro, který byl navržen pro zlepšení výkonu umělé inteligence. Celkový zážitek by tedy měl být u obou gadgetů podobný. Objevit se má v příštím vydání Pixel Feature Drop, ale zatím jen jako náhled pro vývojáře. Google chce nejdřív získat zpětnou vazbu a ujistit se, že na telefonu s o něco nižší specifikací vše běží hladce.

Jde o nečekaný krok, společnost totiž původně uvedla, že Pixel 8 nemůže zvládnout Gemini kvůli hardwarovým omezením, přestože má stejný čip jako model Pro. Hlavním rozdílem mezi oběma telefony je množství paměti RAM, které ale není překážkou, co se týče spuštění umělé inteligence v zařízení. Zdá se, že k tomuto závěru nyní dospěl i Google.

K čemu se umělá inteligence v zařízení hodí? Pixel 8 získá dvě nové funkce, které využívají LLM. Aplikace Záznamník dostane vylepšenou funkci vytváření souhrnů zaznamenaných konverzací, která funguje lokálně v zařízení. Podobný nástroj sice již existuje, ale vyžaduje připojení k síti. Díky Gemini Nano se data již nebudou muset odesílat na server. Gemini Nano bude také pohánět sadu nástrojů Gboard Smart Reply. Tento software navrhuje odpovědi na zprávy, a dokonce si uvědomuje kontext konverzací. Začínal jako exkluzivita pro aplikaci WhatsApp, ale nedávno se rozšířil i do aplikací Line a KakaoTalk.

Apple navíc údajně jedná o zavedení umělé inteligence od Googlu do iPhonů.

Zdroj: engadget.com