Foto: Unsplash

Google údajně v prohlížeči Chrome smaže údaje o prohlížení shromážděné v režimu inkognito

V pondělí se objevily první podrobnosti o urovnání hromadné žaloby společnosti Google týkající se sledování uživatelů prohlížeče Chrome v režimu Incognito. Žaloba podaná v roce 2020 požadovala po společnosti zaplacení odškodného ve výši 5 miliard dolarů. Google místo toho podle deníku The Wall Street Journal zničí data, které neoprávněně shromáždil, aktualizuje informace o shromažďování údajů a po dobu příštích pěti let zachová nastavení, které blokuje soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome.

Žalobci obvinili společnost Google, že uživatele prohlížeče Chrome klamala ohledně toho, že je prohlížení v režimu inkognito skutečně soukromé. Společnost zákazníkům údajně tvrdila, že jejich informace jsou soukromé, a to i když neustále sledovala jejich aktivitu. Společnost Google své praktiky hájila tvrzením, že uživatele prohlížeče varovala, že režim Inkognito neznamená, že je aktivita uživatele ‘neviditelná'” a že weby stále mohou sledovat jejich činnost.

Soud však hromadnou žalobu pro finanční odškodnění neuznal, takže pokud budou chtít poškození uživatelé získat odškodnění, budou muset žalovat společnost Google jako jednotlivci. Někteří z nich neztráceli čas: Skupina 50 lidí již ve čtvrtek podala u kalifornského státního soudu samostatnou žalobu kvůli porušení ochrany osobních údajů.

Také je otázkou, jak účinné bude smazání neprávem shromážděných údajů. Vzhledem k tomu, že žaloba se týká informací sahajících až do roku 2016, lze předpokládat, že Google velkou část údajů již dávno prodal třetím stranám nebo je začlenil do samostatných produktů, na které se urovnání nevztahuje.

Zdroj: www.engadget.com