Foto: se svolením Google

Google uvedl zavádějící informace u Pixelů 6, rychlost nabíjení není tak vysoká, jak jsme očekávali

Začátkem listopadu jsme vás informovali o problémech s displejem, které se vyskytly u zařízení Pixel 6 Pro. Nyní se ukázalo, že nejde o jediný pověstný vroubek na pověsti nejnovější řady telefonů od Googlu.

Při uvedení se totiž společnost chlubila tím, že Pixel 6 i Pixel 6 Pro se umí velmi rychle nabíjet. Po připojení telefonů řady Pixel 6 k 30W rychlonabíječce (která stojí 25 dolarů a jež není součástí balení) měly být telefony schopny naplno využít maximální rychlost nabíjení – v číslech mělo jít o nabití na 50 % za pouhých 30 minut.

Nyní se ale ukazuje, že nejde o tak reálný údaj, jak mnozí hrdí majitelé nových Pixelů doufali. Server Android Authority totiž rychlost nabíjení obou telefonů otestoval a právě podle jeho zjištění to vypadá, že specifikace uvedené Googlem jsou zavádějící.

Redaktoři Android Authority samozřejmě použili doporučenou 30W nabíječku. Zjistili přitom, že telefon Pixel 6 Pro nedokáže naplno využít její výkon a místo maximální rychlosti nabíjení dosahuje pouze 22 W. A ačkoli bylo zjištěno, že Google má pravdu v tom, že prvních 50 % baterie se skutečně nabije za 31 minut, posledních 50 % trvá mnohem déle (konkrétně 80 minut). Plné nabití baterie s kapacitou 5 000 mAh tedy trvá celkem 111 minut.

A i když je přirozené, že při procesu nabíjení dochází ke snižování rychlosti (aby nedošlo k poškození baterie a vzniku vysokých teplot), redaktoři zjistili, že u Pixelu 6 Pro klesá nabíjecí rychlost až na 2,5 W. Nabití posledních 15 % proto trvá celou hodinu, což rozhodně není obvyklé.

Zajímavé je také srovnání 30W rychlonabíječky s 18W nabíječkou Power Delivery, kterou Google dodával ke starším Pixelům. V Android Authority totiž zjistili, že je pomalejší o pouhých 10 minut (plné nabití baterie trvalo 121 minut), což není nijak výrazný rozdíl. To potvrzuje, že ačkoli se Pixel 6 i Pixel 6 Pro chlubí rychlým nabíjením, realita je poněkud jiná.

Na druhou stranu je ale potřeba říci, že Google nikde výslovně neuvádí, že nové telefony dosahují rychlosti nabíjení 30 W, ve specifikacích se můžeme dočíst, že oba telefony podporují „až 50 % nabití za 30 minut pomocí 30W nabíječky Google USB-C s USB-PD 3.0 (PPS)“. A to je pravda. Zavádějící to však být může.

Zarážející je na tom také to, že Google propaguje rychlonabíječku, jejíž potenciál však telefony nedokáží plně využít. Vkrádá se tady otázka, zda společnost nepropaguje ke koupi nabíječky vytvořením dojmu rychlého nabíjení nových Pixelů. Pokud by uživatelé věděli, že za 25 dolarů získají jen o 10 minut rychlejší nabíjení, je otázkou, kolik z nich by do nového příslušenství skutečně tyto nemalé peníze investovalo.

Zdroj: theverge.com