Foto: news.mt.gov

Guvernér Montany podepsal zákon zakazující TikTok

V americkém státě Montana je nyní oficiálně zakázaná aplikace TikTok. Guvernér Greg Gianforte podepsal zákon o zákazu této aplikace měsíc poté, co jej schválila státní legislativa. Zákon by měl vstoupit v platnost v roce 2024, i když případné stížnosti právníků by mohly tento termín oddálit.

Zákon zakazuje čínské společnosti ByteDance působit ve státě Montana a vyžaduje, aby obchody s aplikacemi jako Google Play nebo App Store stahování aplikace TikTok uživatelům blokovaly. Uživatelé aplikace nebudou za používání služby postihováni, ale obchodům s aplikacemi a společnosti TikTok hrozí za porušení zákona denní pokuta ve výši 10 000 dolarů (219 tisíc Kč).

Mluvčí společnosti ByteDance ve svém prohlášení odkázal na první dodatek Ústavy Spojených států amerických a uvedl, že nový zákon porušuje práva uživatelů aplikace. “Chceme obyvatele Montany ujistit, že mohou TikTok i nadále používat ke svobodnému vyjadřování, k obživě i socializaci. I nadále budeme pracovat na obraně práv našich uživatelů v Montaně i mimo ni,” uvedl v reakci na zákaz mluvčí společnosti.

Zákonodárci z Montany v odůvodnění zákazu tvrdili, že vazby TikToku na čínskou společnost ByteDance ohrožují bezpečnost osobních údajů amerických uživatelů. Společnost popírá, že by údaje uživatelů předávala čínské vládě. Navíc společnost investovala více než 1 miliardu dolarů do iniciativy „Project Texas“, která by měla pomoci zmírnit obavy o úniku osobních údajů uživatelů TikToku. Zákonodárci však údajně prohlásili, že snahy společnosti ByteDance nejsou dostatečné, a americká vláda se nyní snaží společnost ByteDance přimět k prodeji TikToku. Pokud tak neučiní, bude TikTok čelit celostátnímu zákazu a pravděpodobně i dalšímu rozsáhlému právnímu sporu.

Zdroj: www.engadget.com