Foto: se svolením Virgin Orbit

Historicky první britský let do vesmíru skončil neúspěchem

Historicky první britský let do vesmíru společnosti Virgin Orbit odstartoval 9. ledna z kosmodromu Cornwell. Mise Start Me Up nejprve běžela podle plánu, ale nakonec nedosáhla oběžné dráhy a skončila neúspěchem.

Průběh mise společnost Virgin Orbit komentovala na svém twitterovém účtu. Nejdříve uvedla, že oddělení rakety LauncherOne od jejího nosného letounu Cosmic Girl i zážeh prvního stupně raketového pohonu NewtonThree proběhlo úspěšně. Zdálo se, že mise běží podle plánu. Společnost později informovala také o zážehu motoru druhého stupně NewtonFour. „LauncherOne je nyní oficiálně ve vesmíru!“ stálo v následujícím tweetu.

Horní stupeň rakety LauncherOne se vypnul a měl před vypuštěním užitečného nákladu oběhnout polovinu planety. Další tweet obsahoval informaci, že raketa a její družice s nákladem úspěšně dosáhly oběžné dráhy. Nicméně společnost později právě tento tweet smazala a nahradila jej oznámením, podle kterého (blíže nespecifikovaná) anomálie zabránila dosáhnutí oběžné dráhy podle plánu.

Podle agentury Reuters došlo k technické závadě. Totéž vysvětlení uvedl i Matt Archer, ředitel pro komerční vesmírnou dopravu v britské vesmírné agentuře. Následovat bude podrobné vyšetřování toho, co se ve skutečnosti stalo. Mezitím se Cosmic Girl se svou posádkou bezpečně vrátily na kosmodrom Cornwall.

Mise měla na oběžnou dráhu vynést náklad satelitů od sedmi komerčních a vládních subjektů. Konkrétně se jednalo například o britsko-americký projekt CIRCE (Coordinated Ionospheric Reconstruction CubeSat Experiment) či dva CubeSaty pro iniciativu Prometheus-2 britského ministerstva obrany.

Jakmile dojde k podrobnému vyšetření příčiny selhání mise, bude následovat druhý pokus.

Zdroj: engadget.com