Foto: se svolením Honda

Honda představila autonomní robotické vozidlo určené k přepravě zboží

Společnost Honda je známá zejména výrobou motocyklů, automobilů, ale například i robotů. V posledních letech se obě odvětví pokusila spojit, z čehož vzešlo autonomní pracovní vozidlo (AWV). Nyní představila již třetí generaci AWV, která je určena k přepravování až dvou palet zboží po pracovištích bez lidské pomoci.

AWV prošlo vývojem od v podstatě čtyřkolky s useknutou střechou přes autonomní elektrický vůz až po současný model. Oproti verzi 2. generace nabízí nejnovější AWV větší velikost přepravní plochy (až pro dvě naložené palety) a vyšší nosnost (2 000 kg). Zvýšila se také rychlost (až 16 km/h) a kapacita baterie (která nabízí výdrž až 10 hodin a 45 km dojezdu). Dokonalejší je také manévrování a vyhýbání i nižší přepravní plocha, což usnadňuje nakládání zboží.

Díky řadě senzorů se AWV může pohybovat autonomně nebo pomocí dálkového ovládání v náročném terénu (například na staveništi). Nabízí GPS, radar, LiDAR a kameru spolu s připojením ke cloudu. To vše lze ovládat pomocí rozhraní na tabletu.

Podle společnosti Honda umožní nejnovější AWV stavebním a dalším společnostem řešit problémy, mezi které patří nedostatek pracovních sil a doprava na staveniště. Po dlouhém testovacím období posledního modelu uvedla, že AWV verze 3.0 je nyní připraveno na reálné zkoušky v terénu. Honda proto hledá potenciální obchodní partnery a společnosti, které mají zájem o testování vozidla.

Zdroj: engadget.com