Zdroj: Honor

Honor Magic5 Lite: Ten, co nejde spát

8.1

Design a zpracování

8.5/10

Výdrž baterie

10.0/10

Výkon a software

7.5/10

Fotoaparát

6.5/10

Plusy

  • Skvělý displej
  • Fantastická výdrž baterie
  • Design
  • Cena

Mínusy

  • Pokles nabíjecího výkonu oproti předchozí generaci na 40 W
  • Absence nabíjecího adaptéru v balení
  • Chybí slot pro SD kartu
  • Full HD video

Videorecenze


Trh s telefony praská ve švech s nově příchozími modely. Své přidává i společnost Honor, která přinesla na trh novinky z řady Magic. Jedním z nich je Magic5 Lite, který byl představen v únoru letošního roku. Vedle vlajkové lodi Magic5 Pro je verze Lite cenově příznivější, pořídit jej Ize už od 8 174 Kč. Co od telefonu čekat, v čem vyniká a co mu schází? To vše a mnohem víc si probereme v dnešní recenzi. 

Obsah balení

Honor se u rozhodl jít ekologickou cestou a v balení nalezneme pouze telefon s USB-C nabíjecím kabelem. Ještě nedávno jsme byli u značky Honor zvyklí, že byl v balení i napájecí adaptér a silikonové pouzdro. Tyto dvě položky, jak je dnes u většiny výrobců už standardem, nenalezneme. Samotná krabička však zůstává k údivu všech stejná jako původní, což v redakci nehodnotíme příliš ekologicky.

Zpracování a design

Designově se jedná o zajímavý elegantní kousek, který na první pohled strhává pozornost hlavně zadní stranou. Mimo pěkného barevného zpracování, které je dostupné hned v několika variantách, zde najdete i výraznou sestavu fotoaparátů rozmístěnou v černém kruhu. Po stranách telefonu najdete klasická tlačítka, která jsou rozmístěna tak, že na ně pohodlně dosáhnete i přes větší rozměry telefonu, které jsou 161,6 × 73,9 × 7,9 mm. Kompaktním telefonem se nazvat nedá, ale i přes svoji velikost váží pouhých 175 g. Spodní strana schovává slot, do kterého Ize vložit 2 SIM karty. Bohužel chybí místo pro vložení paměťové karty, a tak je třeba si vystačit s dodávanými 128GB paměti, případně využít možnost cloudu. Ačkoliv v dnešní době začíná být certifikace zvýšené odolnosti standardem i u telefonů nižší střední třídy,  Magic5 Lite žádnou zvýšenou odolností proti vodě ani prachu nedisponuje. 

Displej a výdrž baterie

Samotná přední strana je osazena asi největším lákadlem tohoto telefonu, a to 6,67“ AMOLED displejem s tenkými rámečky a jemně zaoblenými hranami. Svítivost rovněž není vůbec špatná a na přímém slunci nebudete mít s čitelností žádný problém. Minimální jas také oceníte, a to především v noci nebo temnějším prostředí. Navíc se můžete těšit na skvělou obnovovací frekvenci až 120 Hz nebo funkci, která redukuje modré světlo. Displej je chráněn temperovaným sklem a nalepenou ochrannou fólií. V displeji také naleznete i poměrně přesnou optickou čtečku otisků prstů.

Ruku v ruce s velkým displejem jde i baterie o úctyhodné kapacitě 5100 mAh, která v kombinaci s úsporným procesorem zajišťuje dnes nadstandardní výdrž telefonu, a to až 3 dny při lehčím používání nebo zaručené 2 dny při běžném používání To je skvělý výsledek. Pokud byste telefon výkonnostně zapřáhli na maximum, zvládne jeden celý den bez sebemenšího problému. Nabíjecí výkon poklesl v porovnání s předchozí generací z 66 W na „pouhých“ 40 W. Nabíjení z 0 na 100 % tak zabere lehce přes hodinu.

Nabíjení zabere více času, než jste byli u minulé generaci zvyklí, ale výrobce se tento aspekt snaží kompenzovat velmi dobrou výdrži baterie. Bezdrátově nabíjet nelze, ale v této cenové kategorii nejde o žádnou výjimku. Pomalejší nabíjení má i své výhody, a to například šetření životnosti baterie, na kterou má rychlé nabíjení neblahý vliv.

Výkon a software

Pokud zabrousíte do nitra telefonu, naleznete procesor Snapdragon 695, který můžete často vidět u cenově dostupnějších telefonů. Díky dostatečnému výkonu a úspornému provozu napomáhá k lepší výdrži baterie. Jedinou nevýhodou tohoto procesoru je, že dokáže zpracovat záznam pouze ve Full HD. 

Magic5 Lite vám nabídne také 6 GB RAM, což obvykle naprosto stačí k plynulému chodu bez záseků. 

Operačním systémem je Android 12, který doprovází známá nadstavba Magic UI ve verzi 6.1. Aktualizace na nejnovější Android 13 by měla přijít, ale o dalších aktualizacích mnoho nevíme. 

U konektivity Magic5 Lite nic neschází. 5G samozřejmě nechybí, stejně jako Bluetooth 5.1 nebo Wi-Fi 5. Najdete zde i NFC pro provádění bezkontaktních plateb nebo GPS, GLONASS, BDS a Galileo.

Fotoaparát

Celá fotosestava se skládá z hlavního fotoaparátu, širokoúhlého fotoaparátu a makro fotoaparátu.Není to špatné, ale v této kategorii určitě můžete pořídit i lepší kousky. Nekupujete si však fotomobil a musíte počítat s tím, že pořizované fotky nebudou patřit mezi ty se špičkovou kvalitou. Svým projevem neurazí, ale dle hodnocení DXO mark se mobil umístil až na 118. místě v globálním žebříčku a na 12. příčce mezi telefony ve své cenové kategorii.   

  Hlavní fotoaparát Širokoúhlý fotoaparát Makro fotoaparát
Rozlišení 64 MPx 5 MPx 2 MPx
Světelnost f/1,8 f/2,2 f/2,4
Ostření PDAF pevné pevné

Z celé sestavy využijete primárně hlavní senzor, který za vhodného světla produkuje poměrně slušné fotografie, s dobrými detaily a ucházejícími barvami. Noční režim pak zachytí ještě více detailů, pořízení snímku však trvá několik vteřin a chce to mít po ruce ideálně stativ nebo pevnou ruku, jelikož nedisponuje optickou stabilizací. HDR není automatické jako tomu je u konkurence, ale musíte si zvolit, zda chcete fotit s ním, či bez něj. To u fotografování může být pro některé uživatele komplikací. Novinkou u Magic5 Lite je ultraširoký objektiv, který by mohl mít určitě lepší rozlišení. Fotky z něj nejsou tak detailní, to samé platí pro pouze 2 MPx makro snímač, který by zde ani nemusel být.

Na přední straně naleznete 16 MPx senzor, ten vás kvalitou snímků poměrně mile potěší. Celá foto sestava včetně přední selfie kamery je schopna pořizovat videozáznam v Full HD rozlišení s 30 FPS. Telefon vám nabízí i funkci pořizování záznamu na dva objektivy zároveň.

Konkurence

Honor Magic5 Lite musí konkurovat i jiným značkám a nemá to vůbec jednoduché. V čem bezesporu konkurenci válcuje, je hlavně neuvěřitelná výdrž baterie, skvělý displej a velmi pěkný vzhled.

Přímou konkurencí je například populární Samsung A53, ten má navrch se zvýšenou odolností proti vodě a prachu IP67, disponuje stereo reproduktory a slušnými fotoaparáty, zejména hlavním snímačem s OIS, který dokáže pořídit video záznam až v 4K rozlišení. V žebříčku DXO mark se v globálním hodnocení umístil na 114. místě. 6,5” AMOLED displej je sice menší než u Honoru, ale též disponuje až 120 Hz obnovovací frekvencí. Samsung A53 pořídíte od 8 990 Kč.

Dalším konkurentem je Google Pixel 6a, který se ve své třídě pyšní nejlepší fotosestavou, která se zakotvila v DXO mark na 55. místě v globálním hodnocení. Mimo jiné disponuje certifikací IP67. Má však pouze 6,1” 60 Hz OLED displej a nabíjecí doba z 0 na 100% zabere lehce přes 2 hodiny. Google Pixel 6a pořídíte od 8 640 Kč.

Nakonec bychom zmínili Xiaomi 12 Lite, který vyniká svým výkonem, dobrými fotoaparáty s hlavním 108 MPx snímačem a schopností záznamu ve 4K. Dostupný je ve 2 variantách 6GB/128GB nebo 8GB/128/256GB a baterií s kapacitou 4 300 mAh, kterou lze nabíjet až 67 W. Verzi s 6GB RAM můžete pořídit od 7 977 Kč nebo s 8GB RAM od 7 844 Kč.

Závěr

Honor Magic5 Lite vám nabídne hned několik věcí, které byste byste za jeho pořizovací cenu možná ani nečekali. K těm patří výborný 120 Hz AMOLED displej a perfektní výdrž baterie. Výkonnostně na tom také není špatně, ale v této cenové kategorii lze nalézt i výkonnější telefony. Nenáročné uživatele fotoaparát určitě neurazí a svou funkci plní dobře, byť kvalita videa nepatří mezi tu nejlepší. Pokud pro vás není fotoaparát prioritou a hledáte stylový, pěkně zpracovaný telefon s fantastickou výdrží baterie, která zde dosahuje řádu dní, tady určitě nešlápnete vedle.