Zdroj: disneyresearch.com

Humanoidní robot z dílny Disney dokáže realisticky komunikovat, ačkoliv nemá kůži

Roboti dokáží být stále realističtější a podobnější člověku, přesto jim stále něco chybí. Pokud se zamyslíte nad tím, jak při rozhovoru na blízkou vzdálenost (nebo prostřednictvím videokonference) vnímáte svého komunikačního partnera, zjistíte, že velkou část jeho výrazu vytváří jeho oči. Tento fakt se rozhodli více prozkoumat vývojáři ze společnosti Disney a postavili proto unikátního robota.

Jedná se o humanoidního robota, který na první pohled vypadá poněkud strašidelně, avšak zároveň velmi realisticky a přirozeně. Tento kontrast je vytvořen spojením několika prvků. Tím nejvýraznějším jsou realistické oči s víčky, schopné drobných pohybů. Velmi realisticky (ač často poměrně drobně) se hýbe také celá hlava. Oproti tomu je postavena podoba robota, který vypadá jakoby přišel o veškerou kůži.

Na robotovi pracovala celá řada odborníků na animatroniku. Kromě inženýrů z divize Disney’s Research, se na jeho vývoji podíleli i vědci z několika amerických univerzit. Důraz při vývoji byl kladen na drobné pohyby očí a celého těla, a to včetně nepatrných změn při nádechu a výdechu. Jedná se o pohyby, které při komunikaci vědomě neregistrujeme, když však chybí, víme, že je něco špatně.

Jedním z důležitých aspektů je, aby pohyby robota nikdy neustaly. Většina humanoidních robotů určených ke komunikaci s člověkem „dělá“ tu chybu, že když na ně komunikační partner mluví, zamrzne a setrvává v jedné pozici. To však působí nepřirozeně a narušuje to komunikační situaci.

Zatím se jedná o prototyp a jedním z prvních kroků, který vývojáři udělají, bude pravděpodobně opatření silikonové kůže. I v této podobě je robot, který zatím nemá oficiální jméno, zajímavým experimentem v oblasti psychologie komunikace.

Zdroj: gizmodo.com