IDC: Globální dodávky smartphonů budou letos oproti loňsku nižší, růst přijde v příštím roce

Globální dodávky budou letos oproti loňskému roku o 0,7 % nižší, růst přijde příští rok a bude trvat až do roku 2022. Ve své zprávě to uvádí analytická společnost IDC.

Podle odhadu společnosti výrobci za celý letošní rok dodají do obchodů celkem 1,455 mld. telefonů, zatímco loni to bylo 1,465 miliard. V další „čtyřletce“ prý ale růst nebude tak velký – dodávky mají průměrně růst pouze menším jednociferným tempem.

Společnost také odhaduje, že tento rok dosáhnou dodávky telefonů s velkým displejem (5,5 palce a výš) 941,6 mil. kusů, což je 64,7 % veškerých dodávek. Loni to přitom bylo 623,2 mil. smartphonů neboli 42,5 % všech dodávek. Podle ní bude tento trend pokračovat i nadále a v roce 2022 mají dodávky těchto telefonů dosáhnout 1,391 mld. kusů a na celkových dodávkách se tak podílet 84,5 procenty.

Pokud jde o čínský trh, IDC odhaduje za letošní rok pokles o 6,3 %, hlavně kvůli slabému výkonu v první polovině roku, kdy se dodávky snížily o 11 %. Jako v případě globálního trhu má i čínský růst od příštího roku, přičemž obrat k lepšímu prý přijde ještě letos. Největší trh se smartphony na světě má v tomto směru v příštích letech „táhnout“ expanze značek jako Huawei, Oppo, Xiaomi či Vivo na zahraniční trhy (zejména na indický nebo evropský) a zaměření se na telefony s velkými úhlopříčkami.

Hlavním motorem růstu prý bude Asijsko-pacifický region, který zahrnuje mimo jiné Čínu, Japonsko, Jižní Koreu, Vietnam, Singapur, Indonésii a další státy (jiho)východní Asie nebo Indii. Významně by se na něm v příštích několika letech měla podílet zejména Indie a Indonésie, které podle odhadu IDC letos zaznamenají nárůst dodávek z roku na rok o 14,4, resp. 15,4 %.

 

Zdroj: gizchina.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.