Institut AI Now varuje před přílišnou vírou v možnosti strojového čtení emocí a volá po legislativních úpravách

Jedna z nejfrekventovanějších eticko/technologických diskuzí dneska se vede o možnosti využití rozpoznávání obličeje. Existují i další méně viditelné, avšak ve svém důsledku možná potencionálně nebezpečnější technologie a tou je strojové čtení emocí.

To v zásadě funguje podobně jako rozpoznávání tváře, avšak místo identity zkoumaných zjišťuje, jaké emoce právě prožívají. Institut AI Now sídlící v USA a ve Velké Británii varuje, že tato oblast výzkumu zatím nemá žádná legislativní omezení a potencionálně skrývá řadu nebezpečí. Dodávají však, že úplný zákaz výzkumu v této oblasti by byl kontra produktivní.

Čtení emocí prochází v posledních letech ve výzkumných projektech velmi rychlým rozvojem a skrývá v sobě potencionální byznys v hodnotě až dvacet miliard dolarů. Čtení emocí by mohlo mít široké uplatnění od reklamního a marketingového průmyslu, přes pohovory v zaměstnání až po policejní výslechy svědků nebo zločinců. A právě před případy, kdy by mohla technologie čtení emocí osudy lidí AI Now varuje.

Hlavním problémem je fakt, že z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že mimika tváře, která by byla základním zdrojem dat, s nimiž čtení emocí pracuje, není u všech lidí stejná a mění se dokonce i u jedince a to často i v rámci jednoho dne.

Některé společnosti už nabízí své programy schopné analyzovat emoce ve videích jež zaslali uchazeči o pracovní pozice nebo emoce osob zadržených policií. Psychologové přitom namítají, že programy tvrdí, že zvládnou více, než je reálně možné. Emoce dle nich není možné strojově určovat bez znalosti kontextu.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.