Interpol a rakouská policie prošetřují největší kryptoměnový podvod v Evropě

Kryptoměny a zejména Bitocoin funguje jako zaklínadlo, pod kterým si mnoho lidí představí rychlé zbohatnutí, ačkoli o jeho skutečném fungování nemají velké znalosti. Toho využila dvojice mužů, kteří vytvořili fond Optioment a vylákali pomocí něj více než 2,4 miliardy korun (v přepočtu z bitcoinů pomocí aktuálního kurzu) od důvěřivých investorů. Svým rozsahem a škodou se jedná o největší bitcoinový podvod v Evropě.

Systém, který ve fondu zavedli, nebyl žádnou novinkou, nýbrž klasickou pyramidovou hrou. Investorům slíbili čtyřprocentní zhodnocení bitcoinů každý týden. Zásadní byla nabídka bonusové odměny ve výši sedem a více procent, při přivedení dalších klientů.

Provozovatelé fondu, nejdříve opravdu vypláceli vkladatelům jejich odměny, díky čemuž získali v komunitě dobré jméno a své peníze jim svěřilo větší množství lidí. Díky lákání přátel a kamarádů se počet klientů neustále rozrůstal a pumpoval do fondu stále více peněz.

V listopadu loňského roku však stránka fondu najednou zmizela a peníze přestaly být vypláceny a fond přerušil veškerou komunikaci s klienty. Podvedení střadatelé se tedy začali obracet na policii. Policie zjistila, že dvojice organizátorů zřejmě nebyla jedinými podvodníky, kteří byli do celé akce zapleteni. Investoři totiž pocházeli především ze seminářů, které na různých místech Evropy pořádala trojice Rakušanů, kteří si říkali Tři mušketýři. Ti nyní tvrdí, že se samy stali obětí podvodu a nemají s organizátory nic společného.

Celou událost prošetřuje nejen rakouská policie, ale vzhledem k mezinárodnímu rozsahu podvodu i Interpol. Ten už vydal na Dána Lucase M. a Lotyše Alexe P., kteří jsou zřejmě hlavními organizátory, mezinárodní zatykač.

Odborníci varují, že ani s digitálními měnami není možné zbohatnout takto rychle. Před případnou investicí je lepší ověřit si možnosti daného fondu a nenechat se chytit na lákavou nabídku.

Zdroj: bitcoinist.com