Foto: Unsplash

Irské zdravotnické systémy musely být vypnuty po rozsáhlém hackerském útoku

Necelý týden po jednom z největších hackerských útoků na infrastrukturu USA se objevil další velký kybernetický útok. Jeho cílem se tentokrát stálo Irsko, konkrétně jeho zdravotní systém. Tamní úřady vyhlásily v pátek večer pohotovost spojenou s uzavřením všech počítačových systémů v rámci části tamního zdravotnického systému. Tento krok zřejmě zabránil větším škodám, k nimž mohlo dojít.

Zdravotnictví je s ohledem na globální zdravotnickou situaci související s onemocněním Covid-19 extrémně citlivé. Podle prvních informací bylo útokem ovlivněno (respektive pozastaveno) testování, avšak očkovací program nijak narušen nebo ovlivněn nebyl.

Podle informací vládních úředníků stojí za útokem mezinárodní zločinecký gang, jehož cílem nebylo poškození státních zájmů nebo špionáž, ale čistě jen zisk. Ten požadovali útočníci jako výkupné za opětovné zpřístupnění dat, které ransomware zašifroval. K tomu ale nedošlo, protože se většinu systémů podařilo zachránit a irská vláda deklarovala, že s útočníky nijak vyjednávat nehodlá.

Irský ministr zdravotnictví oznámil, že ohrožena nebyla data týkající se přímo pacientů a lékařské pohotovostní služby fungovaly po celou dobou útoku, takže nedošlo k výraznému ohrožení obyvatel. Dodal, že přesto, že útok nebyl v plném rozsahu úspěšný, jedná se o nejvýraznější akci svého druhu v dějinách Irska. Společně s Ministerstvem zdravotnictví pomáhalo celou akci řešit také Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost (NCSC).

Zdravotnictví je ze svého charakteru vítaným cílem hackerů. V minulosti se jejich zájmu „těšilo“ také několik nemocnic v ČR. Tak rozsáhlý útok jako v Irsku ale v ČR doposud zaznamenán nebyl.

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.