Foto: se svolením FEL ČVUT

Jak by to vypadalo, kdyby roboti slavili Vánoce?

Napadlo vás někdy, jak by to asi vypadalo, kdyby roboti slavili Vánoce? S podobnou myšlenkou si zahrával i tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT a nakonec ji také zrealizoval. Výsledkem je video s názvem Šťastné a veselé z robotického betléma. Ve skutečnosti jde o ukázku rozmanitých možností, jež robotika v současné době nabízí.

Ke stromečku se proto sešli roboti hned z několika vědeckých pracovišť: Vidění pro roboty a autonomní systémy a Multirobotické systémy (obojí na katedře kybernetiky), Centra pro umělou inteligenci (AIC) na katedře počítačů a katedry řídicí techniky včetně Robosoutěže.

Vánoční video vzniklo ve spolupráci se společností Baohaus producenta Olivera McGillicka a zrežírovali jej Oliver BeaujardNina Zardalishvili. Za kameru si stoupl Daniel Hotový. „Režírovat roboty byla zajímavá zkušenost a musíme říci, že když se člověk trochu naladí na mantinely možností herecké akce, režírují se dobře. Tento projekt hodnotíme povedeně, naším cílem bylo, aby z videa byly cítit Vánoce na první dobrou, a to se – doufáme – povedlo,“ uvedli k práci na videu Oliver Beaujard a Nina Zardalishvili.

Samozřejmě je potřeba připomenout, že ačkoli roboti ve videu vypadají, jako by se chovali autonomně, za jejich pohyby se skrývají hodiny práce programátorů a operátorů. Například každý pohyb robota Peppera, který imituje hru na píšťalu, bylo potřeba složitě naprogramovat.

Kromě humanoidního robota Peppera se „oslavy“ zúčastnili také dva roboti Spot (Scarab a Daisy), pásový robot Charlie, kolový robot Husky, balancující robot SK80, další humanoidní roboti, iCub, Nao a Ludvík, dron X500, kvadroptéra pro lety ve vnitřním prostředí a LEGO robot hrající na klávesy.

Šťastné a veselé!

Zdroj: cvut.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.