Foto: Unsplash

Jak rychle a jednoduše vybrat navigaci do auta

Čas dovolených se pomalu blíží. Jízda do dalekých končin přitom obvykle vyžaduje orientaci podle mapy. Umíte si v dnešní době představit absolvovat cestu podle klasické papírové automapy? Ne? Není divu, GPS navigace nabízí podstatně větší komfort a řadu skvělých funkcí.

A ačkoli si můžete říci, že v době smartphonů nic takového nepotřebujete, není to tak úplně pravda. Chytrý telefon totiž oproti GPS navigaci vyžaduje připojení k internetu, případně stahování velkého množství dat. Kvůli nepřetržitému používání telefonu také může dojít k jeho přehřátí a poškození baterie.

Základní rozdělení GPS autonavigací

Navigace do auta se rozdělují na dva základní typy: zabudované (do palubní desky) a přenosné. Zařízení první jmenované kategorie mohou být standardní součástí výbavy vozidla. Pokud však narazíte na tento typ, zpozorněte. Může totiž jít o zastaralé modely, případně o předražené palubní systémy. Aktualizace softwaru těchto navigací přitom často závisí pouze na výrobci, což pochopitelně není ideální.

Nicméně zabudovaná zařízení mají i své výhody – mezi ty největší patří skutečnost, že ve výhledu řidiči nepřekáží držák ani dráty, a to právě vzhledem k tomu, že je toto zařízení součástí palubní desky. Samozřejmostí je i propojení s reproduktory vozu, a tedy i vynikající slyšitelnost. Totéž lze říci, i pokud je vůz již vybaven integrovaným displejem, na kterém se mapy přehledně zobrazují.

Přenosné navigace však mají také své nesporné výhody, díky nimž jim většina řidičů dává přednost před zabudovanými. Jde zejména o to, že si zařízení můžete vybrat zcela podle svých preferencí. Potěší i nižší pořizovací cena, časté aktualizace a snadná přenositelnost (lze využít i ve více vozech, případně i při pěším výletu).

Mezi nevýhody přenosných autonavigací patří to, že mohou překážet ve výhledu (a tedy i ohrozit bezpečnost), nutnost připojit zařízení pomocí kabelů a mimo to jde také o atraktivní předmět pro vykradače automobilů (ideální je tedy navigaci při každém parkování odmontovat).

Na co se při výběru autonavigace zaměřit

Při výběru automobilové navigace se rozhodně vyplatí seznámit se se všemi důležitými parametry, mezi něž patří zejména:

  • typ displeje – standardně jde o dotykový displej, který může být dvojího typu: rezistivní (je běžnější, ovládá se poklepáváním prsty, ne tažením, je odolný proti vlhkosti) a kapacitní (je kvalitnější, lze jej ovládat více prsty najednou, tedy i tažením, umožňuje lepší čitelnost na slunci),
  • velikost displeje – v podstatě platí, že je lepší vždy volit větší displeje; myslete na to, aby se vám displej dobře ovládal a byl dostatečně čitelný, na druhou stranu nesmí bránit ve výhledu,
  • rozlišení displeje – i zde je lepší volit co nejvyšší rozlišení; čím vyšší je rozlišení, tím detailnější (a tedy i lépe čitelný) displej bude,
  • antireflexní úprava displeje – ideální pro používání navigace na přímém slunci, výrazně zlepšuje čitelnost displeje,
  • mapy – bývají součástí navigace již při koupi, další podklady lze přikoupit či stáhnout zdarma.

Užitečné funkce navigací do auta

Navigace do automobilů nabízejí celou řadu praktických funkcí, které mohou řidiči do velké míry usnadnit a zpříjemnit cestu. Vybrali jsme několik nejzajímavějších:

  • parkovací asistent – vyhledá místo k parkování v cíli cesty,
  • služba Live – informuje o aktuálních dopravních informacích,
  • ukazatel povolené rychlosti – ukazuje maximální povolenou rychlost v daném úseku, na překročení upozorňuje zvukovým signálem,
  • asistent řazení do pruhů – řidiči pomůže se s předstihem zařadit do správného pruhu,
  • zájmové body – v mapě ukáže body, které jsou pro řidiče významné (např. benzinky, parkoviště apod.),
  • fotorealistické náhledy křižovatek – usnadňují orientaci,
  • Eko trasy – plánují cestu s ohledem na maximální úsporu paliva a snížení negativních dopadů na životní prostředí,
  • multimediální prohlížeč – umožňuje poslech hudby a prohlížení fotografií.