Jak vybrat nejlepší notebook pro úpravu fotek?

Budík drnčí, trochu těžkopádně vstáváte, ale už se nemůžete dočkat, až vyfotíte ten dokonalý východ slunce? Cvaknutím spouště však proces tvorby fotky nekončí, a pokud se vrhnete na úpravu skvělých snímků na průměrném přístroji, o hodně se ochudíte. Jak vybrat notebook pro úpravu fotek?

Fotograf je dnes už (skoro) každý

Při výběru notebooku byste měli zvážit, jaký typ fotek budete zpracovávat a jak je následně využijete. Dnes se totiž snadno dostane do role fotografa i člověk, který má jen telefon s lepším rozlišením. Vybrat podle potřeby můžete například pomocí tohoto srovnání notebooků.

Fotografové se zrcadlovkou v ruce budou koukat po strojích s nadupaným procesorem, instagrameři a influenceři budou cílit také na dobrý výkon, ale v opravdu kompaktním těle. Rekreační foto nadšenci si naopak bohatě vystačí s lehce nadprůměrným přístrojem.

Procesor v hlavní roli, displej a RAMka ale také

Výběr výkonného procesoru je naprosté gró úspěchu. Na základní úpravu si vystačíte s dvoujádrovým modelem okolo 2 GHz. Pokud ale upravujete RAW formáty, budete muset sáhnout hlouběji do svých úspor a pořídit minimálně sérii i5 a čtyřjádro. Na druhou stranu nezapomeňte, že silnější procesor znamená rychlejší vybíjení baterky. Sledujte proto i tento parametr. Počet jader ale ne vždy rozhoduje, velmi důležitá je také rychlost procesoru.

Špičková grafická karta není podmínkou, pokud tedy neplánujete vstoupit do video světa, přesto je vhodnější investovat do notebooku s dedikovanou kartou. Přemýšlejte o displeji. Čím větší displej a vyšší rozlišení, tím líp. Pokud budete mít notebook jen doma na stole, pořiďte klidně 17”. Pro časté přesuny zvolte menší úhlopříčku. Následujte svoje osobní potřeby a preference.

Operační paměť RAM je další velmi důležitý prvek při výběru. Aby Photoshop bez problému šlapal, Adobe uvádí jako minimum 2 GB RAMky. Optimální číslo je ale spíš kolem 8 nebo 16 GB.

Zaměřte se také na disky. Můžete zkombinovat velké HDD, kam si uložíte veškeré soubory s menším SSD pro práci se softwarem. Vedle nešlápnete ani s velkým SSD jako samostatnou jednotkou. Tento typ disků je rychlý a méně poruchový.

Který je pro mě ten nejlepší?

Pokud jste rekreační fotograf a sem tam upravujete fotky z dovolené, v klidu sáhněte po notebooku Asus Zenbook. Poradí si se základní editací ve Photoshopu a navíc vydrží dlouho nabitý. Trošku těžší, ale za to výkonnější, je Lenovo Legion. Hravě zvládne náročnější úpravu fotek a poradí si i s videem.

Absolutní špička v profesionální sféře je stále ikonický Mac. Model MacBook Pro vydrží nabitý až deset hodin a díky své nízké váze je vhodný na přenášení. Zároveň má ale bytelnou konstrukci a perfektní Retina displej, který zaručuje věrné zobrazení barev. V kombinaci s rychlým 256 GB SSD diskem je ve své uživatelské použitelnosti zatím opravdu nedostižný.