Foto: se svolením Samsung

Jaké funkce nabízí chytré hodinky od Samsungu

Ačkoli boom chytrých hodinek (tzv. smartwatch) přišel až v posledních letech, první zařízení tohoto typu spatřilo světlo světa mnohem dříve, a to již v roce 1984. Nicméně za tu dobu urazily dlouhou cestu a staly se oblíbeným a často i nepostradatelným doplňkem. V současnosti nabízí nespočet funkcí a v mnohém také dokáží suplovat smartphone, což je praktické například při sportu.

Základní a rozšiřující funkce

Funkce jsou obvykle to, co uživatele na smartwatch zajímá nejvíce, a není divu. Právě nejrůznější funkce nám mohou velmi usnadnit život. Co všechno tedy mohou chytré hodinky Samsung nabídnout? Začněme popořadě: Mezi základní funkce se řadí schopnost přijímat příchozí hovory, zprávy a spravovat kalendář. To je přitom velmi výhodné, hodinky totiž stále nosíte na ruce, a proto k nim máte velmi pohotový přístup.

Některé pokročilejší modely (které disponují vestavěným mikrofonem) však tyto základní funkce doplňují ještě o možnost ovládání hlasem. V takovém případě je možné z hodinek přímo telefonovat, ale například lze pomocí hlasu ovládat také některé funkce nebo nahrávat poznámky. Opět si tedy velmi elegantně vystačíte, aniž byste museli vytahovat chytrý telefon.

Zdravotní a sportovní funkce

Co ale řadu uživatelů na smartwatch láká asi nejvíce, jsou funkce měřící fyzickou kondici a zdravotní funkce, které sledují některé aspekty zdravotního stavu svého majitele. Pokud proto patříte mezi aktivní sportovce nebo chcete mít své zdraví pod kontrolou, chytré hodinky mohou být dobrou volbou. Pak už si jen stačí vybrat, které z těchto funkcí využijete. Součástí celé řady modelů je krokoměr, akcelerometr, senzor pro měření srdeční frekvence, okysličení krve, počitadlo kalorií nebo senzor měření kvality spánku. A nově také senzor BioActive, který analyzuje složení těla (konkrétně procenta vody v těle, tuku či kosterního svalstva). Samozřejmostí je také celá řada sportovních režimů a cvičebních plánů (některé modely jsou také odolné proti vodě, a lze se s nimi dokonce potápět).

A pokud patříte mezi sportovce, kteří sportem doslova žijí (nebo se pohybují na profesionální úrovni), řada hodinek nabízí také počítadlo vystoupaných metrů, vzdálenosti, informace o tempu, převýšení apod. Součástí může být také senzor pro měření aerobní vytrvalosti. Některé z těchto funkcí však vyžadují pořízení dalšího příslušenství (jakým je například hrudní pás).

Další praktické funkce

Smartwatch od Samsungu umožňují například také bezkontaktní placení pouhým přiložením hodinek (NFC). Samozřejmostí je ale také poslech hudby (což je opět velmi praktické zejména při sportu) či snadný a rychlý přístup k oblíbeným aplikacím. Vývoj v tomto segmentu je přitom velmi rychlý a výrobci se předhánějí v představování dalších zajímavých funkcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.