Japonská společnost ispace vyzkouší na povrchu Měsíce akumulátory s pevným elektrolytem

Kolonizace nebo alespoň pobyt posádky Marsu nebo Měsíci jsou milníky, jež by lidstvo rádo dosáhlo. Ačkoliv se na přípravách podobných projektů a misí pracuje, jde ještě stále více o sen než o plány se zcela reálnými obrysy. Stále je potřeba vyřešit celou řadu problémů a jednou z nich je i zcela nezbytná elektrická energie.

Výzkumu jejího skladování mimo planetu Zemi se rozhodl věnovat japonský startup ispace. Ten plánuje být první, kdo umístí na povrch Měsíce akumulátor. Skladování energie bude na povrchu Měsíce nezbytné, protože části jeho povrchu jsou bez slunečního záření celé týdny a nemůžou být tedy napájeny solární energií.

První akumulátor mimo povrch planety Země by měl být na Měsíc dopraven v roce 2021 na palubě některé z komerčních lodí. Bude se jednat o baterii s pevným elektrolytem, který by měl dokázat lépe odolávat vysokým nebo naopak nízkým teplotám. Baterie by tak měla být stabilnější, méně podléhat změnám a rychleji se nabíjet. Pro ispace je vyrábí japonská společnost NGK Spark Plug. Jejich specifikace zatím nebyla upřesněna, ale mluví se o keramickém elektrolitu.

Batrerie s pevným elektrolytem nejsou novinkou, NASA jejich vývoji pracuje už od roku 1991. Jejich zásadní nevýhodou je velmi nízký počet nabíjecích cyklů. To je důvod proč se jejich použití nerozšířilo na Zemi (v mobilních telefonech a elektromobilech) ani mimo její povrch.

Pro vesmírné mise byly doposud používané tradiční Li-ion akumulátory. Použité byly i na mezinárodní stanici ISS nebo při vývoji sond Opportunity. Musely být však speciálně upravené, aby lépe odolaly prostředí a aby jejich případný výbuch způsobil minimální škody. Jestli se podaří japonským společnostem vyvinou baterie s pevným elektrolytem, které dokáží Li-ion baterie nahradit, mohlo by se jednat o opravdovou revoluci. Odborníci jsou k tomu však zatím skeptičtí.

Zdroj: ispace-inc.com