Foto: se svolením Kyoto University

Japonsko se do roku 2025 pokusí přenášet solární energii z vesmíru

Japonsko a japonská vesmírná agentura JAXA se již desítky let snaží zprostředkovat přenos sluneční energie z vesmíru na Zemi. V roce 2015 došlo k velkému posunu, jelikož vědci JAXA úspěšně přenesli 1,8 kilowattu energie na vzdálenost více než 50 metrů k bezdrátovému přijímači, což je zhruba tolik energie potřebné pro napájení rychlovarné konvice. Nyní je Japonsko připraveno udělat další krok k realizaci této technologie.

Podle deníku Nikkei se japonské partnerství veřejného a soukromého sektoru pokusí o přenos solární energie z vesmíru do roku 2025. Projekt vedený Naoki Shinohara, profesorem Kjótské univerzity, který se od roku 2009 zabývá solární energií z vesmíru, se pokusí na oběžné dráze rozmístit řadu malých satelitů. Jejich cílem bude přenášet solární energii, kterou shromáždí, do pozemních přijímacích stanic vzdálených stovky kilometrů.

Využití orbitálních solárních panelů a mikrovln k přenosu energie na Zemi bylo poprvé navrženo v roce 1968. Od té doby několik zemí (včetně Číny a USA) vynaložilo nemálo času a peněz na realizaci této myšlenky.

Jde o nesmírně lákavou technologii, protože orbitální solární panely představují potenciálně neomezený zdroj obnovitelné energie. Ve vesmíru mohou solární panely shromažďovat energii bez ohledu na denní dobu a díky použití mikrovln k přenosu energie, kterou produkují, nejsou problémem ani mraky.

Nicméně i kdyby Japonsko úspěšně rozmístilo sadu orbitálních solárních panelů, tato technologie by stále měla blíže k science fiction než ke skutečnosti, a to proto, že výroba soustavy, která by dokázala generovat 1 gigawatt energie (což je přibližně výkon jednoho jaderného reaktoru,) by při použití v současnosti dostupných technologií stála přibližně 7 miliard dolarů.

Zdroj: engadget.com