Foto: Unsplash

Japonsko se připojilo ke snaze USA omezit přístup Číny k technologiím na výrobu čipů

Japonsko oficiálně přistupuje k omezením, jejichž cílem je minimalizovat přístup Číny k vyspělým technologiím na výrobu čipů. Jak uvádí CNN, země nedávno oznámila, že zpřísní kontroly vývozu 23 typů zařízení pro výrobu polovodičů. Jakmile nová pravidla vstoupí v červenci v platnost, budou muset společnosti jako Nikon a Tokyo Electron získat souhlas japonského ministerstva obchodu, pokud budou chtít prodávat své technologie v přibližně 160 zemích po celém světě. Mluvčí japonské vlády sdělil CNN, že omezení nejsou zaměřena na konkrétní země. Východoasijský rival Japonska je však mezi zeměmi na seznamu omezovaných zemí.

„Budeme plnit své povinnosti v mezinárodním společenství jako země vlastnící technologie a přispívat k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,“ řekl novinářům Yasutoshi Nishimura, japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu.

Omezení následují po USA a Nizozemsku, které zavedly podobné kontroly vývozu. Na začátku roku tyto země údajně dosáhly dohody o omezení přístupu Číny k technologiím západní výroby. V březnu Nizozemsko dohodu naplnilo a oznámilo, že v zájmu své národní bezpečnosti omezí prodej polovodičových technologií do zahraničí. Tato omezení se dotknou společnosti ASML. Od loňského roku byla nizozemská firma jedinou společností na světě, která vyráběla stroje pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), jež výrobci čipů potřebují k výrobě 5nm a 3nm polovodičů, které pohánějí nejnovější telefony a počítače.

Čína disponuje domácími firmami, které jsou schopny nahradit část výpadku. Může však nějakou dobu trvat, než se tyto společnosti vyrovnají kapacitě svých amerických, japonských a evropských konkurentů. Podle průzkumu agentury Reuters vyrábí Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), jediný čínský výrobce tohoto typu zařízení, stroje schopné tisknout 90nm polovodiče. O něco slibnější je práce společnosti SMIC, předního výrobce polovodičů v zemi. Loni v létě zahájil sériovou výrobu 14nm čipů a nyní začal vyrábět 7nm čipy.

Zdroj: engadget.com