Japonsko spustilo nejvýkonnější superpočítač současnosti, běží na architektuře ARM
Japonský institut Riken představil nový superpočítač Fugaku, který by měl podle svých tvůrců být nejvýkonnějším počítačem světa. Jeho spuštění proběhlo 16. června a první výpočty, které provádí, se týkají rozvoje a šíření onemocnění Covid-19. Se svými 415 Petaflopy výkonu je 2,8krát silnější než dosavadní jednička v oboru Oak Ridge z dílny v IBM, který funguje v National Laboratory v USA.
Na počítači Fugaku pracovali konstruktéři šest let a podle NewYork Times dosáhly náklady na něj hodnoty přibližně miliardy dolarů. Z technologického hlediska je nejzajímavější fakt, že pracuje s architekturou, jež vychází z ARM procesorů, tedy komponent spjatých s mobilními telefony. Je to poprvé v historii, co se na čelní příčku superpočítačů umístil systém založený na této technologii.
Podle dostupných informací pracuje Fugaku se 7,3 miliony jader a spotřebovává 28 megawatů energie. Jeho teoretický možný výkon je 514 petaflopů, doposud však pracuje se 415 petaflopy. Kromě rychlosti zpracování surových dat dominuje Fugaku v dalších žebříčcích, jež hodnotí schopnost práce s umělou inteligencí, analýzu velkých dat a možnost využití v průmyslu. Je to poprvé, co se nějakému počítači podařilo ovládnout všechny 4 žebříčky zároveň.
Otázkou je, jak dlouho bude vládnout, Ministerstvo energetiky USA totiž plánuje spuštění vlastního superpočítače Frontier. Ten by měl dosáhnout hrubého výkonu až 1,5 exaflops za vteřinu a svůj vlastní superpočítač buduje i Intel. V posledních letech výkony superpočítačů radikálně rostou. Pokud bychom sečetli výkon 500 nejvýkonnějších počítačů na světě, Fugaku z něj generuje 35 procent.
Zdroj: gizmodo.com