Japonský designér vyvinul Rubikovu kostku, která je schopná se složit sama

Rubikova kostka je jedním z nejpopulárnějších hlavolamů na světě a bez nadsázky by se dala označit za fenomén. Její základní varianta se dočkala mnoha variací, z nichž některé měly například více kostiček na každé stěně, jiné nepravidelně rozdělené stěny. Existují i moderní chytré verze Rubikovi kostky spojené s mobilní aplikací.

Rubikova kostka navržená japonským konstruktérem, prezentujícím své výrobky pod přezdívkou Human Controller vypadá na první pohled jako běžná Rubikova kostka. Má však jednu zvláštní vlastnost – díky vnitřnímu mechanismu a soustavě servomotorů je schopná se skládat sama.

Její jádro je vytištěné na 3D tiskárně a každou ze stěn ovládá jeden servomotor. Uvnitř jádra je malé výpočetní zařízení, které si během „míchání“ kostky vytváří její model a následně jej řeší. Výsledek vypadá jako poltergeist, který dostal chuť si hrát a vyzkoušet svou inteligenci.

Na projektu pracoval autor celá léta a již před rokem a půl představil funkční prototyp. Ten byl však mnohem větší a stál na pevném podstavci na stole. Dalším vývojem se však podařilo veškerou výbavu zmenšit do podoby kostky ve velikosti, která je pro ní typická. Nový model navíc nepotřebuje podstavec a je schopný se rovnat na desce stolu.

Inteligentní Rubikova kostka pravděpodobně do výroby nikdy nepůjde a zůstane pouze u povedeného prototypu. V lecčems kostka připomíná povedený program umělé inteligence, který byl schopný hrát hru Kde je Waldo.

Zdroj: theverge.com