Foto: Unsplash

Juice jacking – co to je a jak se ochránit

Pravděpodobně to znáte – vybije se vám mobil a vy u sebe zrovna nemáte nabíječku. Řada lidí si v takovém případě USB kabel půjčí nebo využije veřejný nabíjecí kiosek. To se vám ale nemusí vyplatit, hrozí totiž tzv. juice jacking.

O co jde? Všechny mobilní telefony (bez ohledu na operační systém) používají jediný kabel jak k nabíjení, tak i k přenosu dat, což je problém, jelikož toho ve svůj prospěch mohou využít útočníci a nakazit takto vaše zařízení. Existují dvě základní rizika – buď může dojít ke krádeži citlivých dat (například hesel, vaší identity či přístupu do internetového bankovnictví), nebo k instalaci škodlivého softwaru, tzv. malwaru, který zahrnuje také viry. To může vést třeba k situaci, kdy hacker získá přístup k vaší poloze, veškeré komunikaci (i přes mikrofon), ke kameře, fotografiím, případně k ovládání telefonu na dálku.

Nebezpečí přitom hrozí i v případě, že sami odkliknete možnost, že chcete pouze nabíjet (po připojení USB kabelu se obvykle zobrazí několik možností, co chce uživatel s daným zařízením dělat). V zařízení se může vyskytovat bezpečnostní chyba, která umožní víc, než uživatel zamýšlel. Odsud už je jen krůček k tomu, aby byl telefon či tablet napaden.

Jak se tedy účinně bránit? Nejjednodušším způsobem, jak se juice jackingu vyhnout, je pochopitelně používání pouze svého vlastního USB kabelu. Mohou se ale objevit situace, kdy se použití cizího napájecího kabelu nelze vyhnout. Pokud víte, že vám taková situace hrozí, je vhodné pravidelně aktualizovat operační systém vašeho zařízení, jelikož aktualizace s sebou obvykle přináší také nejrůznější bezpečnostní záplaty. Pokud vám ale skutečně jde o ochranu dat a nechcete nic nechat náhodě, nejlepším řešením je použití některého z antivirových programů. Účinná antivirová ochrana zabrání nejen juice jackingu, ale řadě dalších hrozeb.