Foto: se svolením SpaceX

K Měsíci míří první soukromá sonda

Odysseus společnosti Intuitive Machines se vydal na cestu k Měsíci a mohl by se zapsat do historie jako první přistávací modul vyrobený soukromou společností, který přistane na měsíčním povrchu. Přistávací modul dopravila do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Jak SpaceX, tak Intuitive Machines potvrdily, že Odysseus byl úspěšně vypuštěn a vydal se na svou několikadenní cestu k Měsíci.

Společnost Intuitive Machines si jako místo přistání Odyssea vybrala kráter Malapert A poblíž jižního pólu Měsíce. Sonda může při napájení slunečním světlem fungovat přibližně 14 pozemských dní, ale společnost doufá, že k přistání dojde již do 22. února. Odysseus, první z přistávacích modulů typu Nova-C, které Intuitive Machines plánuje vypustit v letošním roce, nese kromě komerčního nákladu také pět nákladů NASA.

Mezi cíle mise patří demonstrace přesného přistání a testování některých komunikačních a navigačních funkcí. Bude také pozorovat, jak dým z raket a kosmické počasí působí na měsíční povrch. IM-1 byla jednou z misí, které si NASA vybrala, aby v příštích několika letech dopravila na Měsíc své vědecké přístroje v rámci iniciativy Commercial Lunar Payload Services (CLPS). První z misí CLPS byla mise Peregrine 1 společnosti Astrobotic, která ale kvůli komplikacím na měsíční povrch nedoletěla a při návratu shořela v zemské atmosféře.

Zdroj: engadget.com