Foto: se svolením SpaceX

K prvnímu velkému testu rakety Starship by mohlo dojít příští týden, vyletí do 15 kilometrů

Nejúspěšnější vesmírná společnost současnosti SpaceX se připravuje na příchod druhé generace svých raket. Motory nové lodi Starship SN8 za sebou mají řadu úspěšných statických zážehových testů a v dohledné době by mělo dojít k testovacímu startu celé lodi.

Během něj by měla raketa vystoupat do výšky patnácti kilometrů a následně se vrátit zpět na zem. Elon Musk ve svém tweetu naznačil, že by k testu mohlo dojít už příští týden, avšak tento termín je stále nezávazný. Stále jsou totiž vyhodnocovány údaje z předchozích testů, které by mohly start ovlivnit.

Podle Muska bude první let do vyšší nadmořské výšky testovat některé stěžejní součástky a systémy rakety. Otestovat by se měla funkce hlavní nádrže a systému souvisejícího s motory a jejich regulací.

Musk přiznává, že je možné, že ne všechno proběhne podle plánu a že možná bude nutné využít nějaký z nouzových systémů. Dodává, že ani taková situace by neměla vývoj rakety Star Ship zpozdit, protože jsou připravené testovací prototypy SN 9 a SN 10. Musk osobně vyčíslil naději na úspěch na 30 procent.

Raketa Starship by v budoucnu měla sloužit k dopravě lidských posádek na Měsíc a na Mars. Na oběžnou dráhu by podle plánů jejích tvůrců měla být schopná dopravit více než 100 tun nákladu. K prvnímu orbitálnímu letu by pak mělo dojít v příštím roce. V budoucnu by lodě typu Starship měly nahradit současné rakety Falcon.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.