Kaspersky v rozhovoru pro BBC popřel napojení na ruský systém

Oblíbený antivirový software Kaspersky čelí v USA řadě problémů, americké úřady vydaly doporučení, aby ministerstva a státní agentury přestaly tento program využívat z obavy jeho napojení na Ruské zpravodajské agentury.

Majitel a zakladatel firmy Eugen Kaspersky poskytl televizi BBC na toto téma rozhovor, v němž se k událostem vyjádřil. Celou situaci kolem své firmy považuje za nafouknutou bublinu, i když uznává, že pro Američany je současné atmosféře lehké uvěřit, že se ruská vláda snaží prostřednictvím jeho programů získat citlivé informace. Označuje toto tvrzení za “fake news”, které se někdo snaží využít k zisku vlastních politických a ekonomických bodů.

Uvedl, že jeho firma v minulosti spolupracovala na ochraně kybernetické bezpečnosti ruských pořádkových složek, avšak žádné hlubší vazby v té době nevznikly. V USA jeho program využívají některé státní zdravotnické instituce a část vězeňského systému, avšak jde podle něj o minoritní součást sektoru státní správy. Více než ztráta těchto konkrétních zákazníků jej mrzí poškození dobrého jména firmy.

Za celou situací Kaspersky vidí nekalou hospodářskou soutěž a snahu o zdiskreditování ze strany konkurence. Byl by prý velmi rád, kdyby se vztahy Ruska a USA zlepšily a otevřela se možnost vzájemné spolupráce na zajištění kybernetické bezpečnosti. V závěru nabídl možnost otevřeného auditu své společnosti, který by dokázal, že se jakýmkoli způsobem podílel na spolupráci s ruskou špionáží.

BBC.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.