Foto: se svolením Rocket Lab

Konkurent SpaceX vypustil první satelitní roj NASA

Raketa Electron společnosti Rocket Lab vynesla na oběžnou dráhu sedm satelitů v rámci své poslední mise a poté se její nosná raketa snesla zpět na Zemi, konkrétně s pomocí padáku dopadla do oceánu, a otestovala tak svou opakovanou použitelnost.

Electron odstartoval v pondělí ze startovacího komplexu na novozélandském poloostrově Mahia. Start byl o několik dní odložen kvůli nepříznivému počasí, nicméně nakonec vše proběhlo hladce.

Mise vynesla sedm satelitů pro tři různé zákazníky: NASA, Space Flight Laboratory a Spire Global. Mise NASA Starling zahrnuje čtyři CubeSaty, které mají podle NASA spolupracovat jako roj a testovat satelitní technologie pro autonomní určování polohy, vytváření sítí, manévrování a rozhodování. Starling bude testovat schopnost družic fungovat společně jako autonomní roj, plnit úkoly a reagovat na své okolí.

Druhý stupeň rakety vynesl satelity na sluneční synchronní dráhu, zatímco první stupeň rakety Electron se začal vracet na Zemi asi 17 minut po startu. Padák navedl první stupeň do oceánu, kde záchranný tým raketu úspěšně vylovil. Společnost Rocket Lab již dříve vyzkoušela odvážný přístup k vyzvednutí svých raketových nosičů, kdy je zachytila ve vzduchu pomocí vrtulníku, což společnosti umožnilo vyhnout se namočení raket.

Schopnost opakovaně používat své raketové boostery bude pro konkurenta SpaceX velkou výhodou. Společnost Rocket Lab se pomalu blíží soukromému vesmírnému podniku Elona Muska, přičemž toto byl sedmý start její rakety Electron v tomto roce a 39. start celkově. Ačkoli se počtem startů ani zdaleka nepřibližuje raketě Falcon 9 společnosti SpaceX, která v roce 2022 pochlubila s rekordními 60 starty, Rocket Lab se prosazuje na rychle rostoucím trhu s vynášením satelitů.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.