Foto: se svolením Google

Krátká životnost Chromebooků z nich dělá horší volbu, než se na první pohled může zdát

Díky relativně nízké ceně byly Chromebooky vždy oblíbenou volbou pro školy. Jejich popularita dále velmi výrazně vzrostla během pandemie covidu-19, kdy děti dělaly úkoly z domova. Podle nové zprávy nazvané Chromebook Churn, kterou vypracovala americká organizace PIRG (Public Interest Research Group), však nakonec nemusí být tak výhodné, jak se na první pohled může zdát. Autoři studie totiž zjistili, že mnoho Chromebooků zakoupených před pouhými třemi lety nyní trpí některými problémy, kvůli kterým je nelze dále používat, čímž dochází k vytváření zbytečného elektronického odpadu.

Chromebooky se ve školách obvykle používají jen v hrubém provozu a opravitelnost je klíčovým problémem kvůli nedostatku náhradních dílů a drahým opravám. Bylo například zjištěno, že 14 z 29 náhradních klávesnic pro Chromebooky Acer není na skladě a 10 z 29 stojí 90 dolarů za kus, což je téměř polovina ceny některých modelů. V dalším případě měla společnost HP na skladě pouze napájecí kabely a síťové adaptéry pro jeden model, ale žádné další díly.

Ve zprávě se uvádí, že zařízení mají také zabudovaná tzv. data smrti, po jejichž uplynutí končí aktualizace softwaru. Jakmile toto datum vyprší, zařízení nedostávají aktualizace a nemají přístup k zabezpečeným webovým stránkám. Google sice poskytuje osmileté aktualizace softwaru pro Chromebooky, ale pouze od data vydání. Vzhledem k tomu, že mnoho škol kupuje Chromebooky vydané o několik let dříve, může podpora vypršet za polovinu této doby. Poměrně často se stává, že dobrý hardware Chromebooků je nutné vyhodit kvůli vypršení softwaru. Tato exspirace navíc ztěžuje školám případný další prodej zařízení.

Studie uvádí, že zdvojnásobení životnosti Chromebooků prodaných v roce 2020 (přibližně 31,8 milionu kusů) by mohlo snížit emise o 4,6 milionu tun CO2, což odpovídá vymazání 900 000 automobilů ze silnic na jeden rok.

Nepřekvapí, že autoři studie společnosti Google doporučují odstranit data exspirace platnosti aktualizací a vyrábět podstatně větší množství náhradních dílů pro všechny modely. Navíc také tvrdí, že spotřebitelé by měli mít možnost instalovat alternativní operační systémy, jako je Linux. Otázkou ale je, zda Google alespoň některá z těchto doporučení vezme vážně.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.