Zdroj: YouTube.com

Kutilský festival Maker Faire Prague se letos koná online, otevřený je zdarma pro všechny

Jako každý rok, také letos se v Praze koná největší novodobý kutilský festival na světě Maker Faire, který však bude letos speciální, jelikož bude pořádán virtuálně.

Letošní ročník připadá na pátek 29. května a sobotu 30. května. Přestože se mnohá bezpečnostní opatření v České republice postupně rozvolňují, takto velké akce stále nemají zelenou. Jen v loňském roce se totiž Maker Faire Prague festivalu zúčastnilo více než 200 expozic a přišlo více než 10 tisíc návštěvníků.

Místo úplného zrušení Maker Faire Prague se proto organizátoři rozhodli pro experimentálnější formát – a to online verzi festivalu. Jde přitom o první velký festival, který byl v České republice převeden do online verze. Podle slov Jana Kužníka, programového ředitele festivalu, bylo nejtěžší zachovat ve virtuální verzi interaktivitu, která je pro tento typ festivalů naprosto stěžejní.

„Festival nabízí přes 25 online workshopů pro děti i pro dospělé. Účastníci si při nich vyrobí věci užitečné i ‚jen‘‎ krásné. Potřebný materiál jim dopředu dorazí poštou. Vše se uskuteční pod přímým vedením školitele v rámci speciální videokonference. Některé workshopy budou dostupné k zhlédnutí živě i ze záznamu těm, kteří se nechtějí účastnit aktivně a budou se ‚pouze‘‎ dívat,“ vysvětlil Jan Kužník.

Letos se mohou účastníci těšit také na řadu kutilských vynálezů (včetně elektronických) či chemické pokusy. Diváci budou moci sledovat výrobu balonu a speciální gondoly, které budou následně vyslány do stratosféry, odkud pořídí video. Zájemci se mohou ponořit také fotografické techniky solarografie, která dokáže zachytit pohyb slunce či nahlédnout do zákulisí fungování 3D tiskáren. Chybět nebude například ani návštěva postapokalyptického světa na základně Bratronice.

Pokud máte o účast na festivalu zájem, na workshopy se můžete přihlásit zde: https://shop.makerfaireprague.online/workshopy/. Celý program je k dispozici na adrese https://www.makerfaireprague.online.

Zdroj: tisková zpráva