Foto: se svolením NASA

Kvůli softwarové závadě byl Webbův vesmírný teleskop uveden do nouzového režimu

Na začátku prosince postihly teleskop Jamese Webba potíže, kvůli nimž musel být uveden do nouzového režimu. Problémy trvaly několik týdnů, nicméně NASA uvedla, že nyní by již vše mělo fungovat jako dřív. Zvláštní ale je, že společnost o tom informovala až s velkým zpožděním. V nouzovém režimu bylo nutné všechny nedůležité systémy vypnout, což znamenalo, že v tomto čase nebyly prováděny žádné vědecké operace.

Webbův teleskop je obrovská vesmírná observatoř za 10 miliard dolarů, která snímá okolní vesmír ve dvou vlnových délkách. Jedná se o nejmodernější teleskop současnosti, který na Zemi poslal již řadu neuvěřitelných snímků.

NASA vysvětlila, že závada postihla systém, který je určen k řízení směřování observatoře, teleskop se totiž otáčí ve všech směrech. Například na jaře letošního roku se teleskop musel otočit, aby zůstaly ochráněny zrcadlové panely proti mikrometeoroidům, jeden z nich byl totiž právě tímto drobným vesmírným kamenem poškozen.

To, že teleskop již nyní bez problémů opět funguje, dotvrzuje i nedávno zaslaná „vánoční“ fotografie, na níž je zachycena spirální galaxie NGC 7469, která se podobá vánočnímu věnci. Tato galaxie je od Země vzdálená 220 milionů světelných let a v jejím středu se nachází supermasivní černá díra.

Jedním z hlavních vědeckých cílů Webbova teleskopu je prozkoumat nejstarší hvězdy a galaxie, a pomoci tak porozumět, jak tyto objekty vznikaly a jak se měnily v čase.

Zdroj: gizmodo.com