Laboratoře Ford vyvinuly Robutt – robotický zadek pro testování sedadel

Je spousta částí lidského těla, které se už robotika pokusila napodobit pro různé účely. Robotické ruce, nohy hlavy nebo rovnou celé tělo si umí představit každý. Automobilka Ford nyní vyvinula speciální díl, který by čekal asi málokdo – robotický zadek.

Jeho vývojáři jej pojmenovali vtipnou složeninou Robutt a jeho úkolem je testování opotřebení autosedaček. A ačkoli by to na prví pohled nemuselo být patrné, jedná se o velice sofistikované zařízení. Automobilka nejprve pozvala množství dobrovolníků, kteří si několikrát sedali do automobilu Ford Fiesta. Na sedačce přitom byl natažen speciální potah, který dokázal díky množství čidel odeslat přesné informace o změně tlaků v různých částech sedadla jak při nasedání nebo vysedání, tak při samotném sezení.

Na základě obrovského množství těchto informací byl vytvořen průměrný „nasedávací“, „vysedávací“ a „sedící“ pohyb a také průměrný tvar lidského sedacího ústrojí z pohledu sedačky. Jeho tvar byl odlit a nasazen na speciální figurínu, která byla umístěna na konci robotického ramene se širokou možností pohybů. To s figurínou „nasedalo“ a „vysedalo“ běžnou lidskou rychlostí podle pohybového modelu. Ford díky tomu dokázal simulovat prosezení a opotřebení sedadel, které vznikne během 10 let intenzivního používání auta za pouhé tři týdny. Robot cyklus provede 25 000x, což by znamenalo, že každý den po dobu 10 let by musel řidič nasednout do vozu téměř 7x každý den. Takto použitou sedačku Ford zkoumal a nechal dobrovolníky do ní opět nasednout, aby zjistil, jak se změnil jejich pocit.

Není to ostatně poprvé, co namáhání lidským sezením technologické firmy simulují. Společnosti LG a Samsung už několik let testují pomocí speciálního zařízení své telefony, aby zajistili jejich odolnost v případě, že je jejich majitel bude nosit v zadní kapse kalhot.

Zdroj: qz.com