Létající automobil BlackFly bude na trh uveden příští rok

Během několika posledních měsíců se stále častěji objevují zprávy o vývoji a brzkém dokončení projektů různých typů létajících aut nebo dronů, schopných uvézt jednoho nebo více členů lidské posádky. Zatím posledním přírůstkem v této kategorii je čtvrteční odhalení dopravního prostředku14 v Kalifornii.

Za financováním jeho vývoje stál spoluzakladatel společnosti Google Larry Page, který podporuje podobně zaměřený startup Kitty Hawk. Podle zveřejněných technických údajů bude Black Fly, poháněný elektřinou, schopný na jedno nabití uletět až 40 kilometrů s maximální rychlostí 100 kilometrů za hodinu. První testovací lety zatím proběhly na území Kanady, kde vývojáři získali povolení.

Z obrázků a videí je patrné, že tvůrci zvolili specifický design. Kabina pro jednu osobu je umístěna na plošině, na jejíchž koncích jsou umístěny platformy, které připomínají přítlačná křídla. V každé z nich jsou potom uloženy čtyři elektromotory s vrtulemi. Videa napovídají, že vzlet dronu BlackFly bude šikmý a nikoliv kolmý, avšak probíhá z místa a ne z jízdy.

Za zmínku stojí také absence podvozku, který je (alespoň u předvedeného prototypu) nahrazen vypouklým dnem. Při přistávání se tak nejdříve země dotkne zadní část stroje a následně se celý dron zhoupne dopředu.

Piloti, kteří zatím BlackFly testovali, popisují jeho řízení jako maximálně intuitivní a snadné. V případě, že pilot pustí ovládání, stroj se ve vzduchu zastaví a udržuje polohu. Výrobce v současnosti jedná s úřady pro leteckou bezpečnost, zda by bylo v budoucnu možné řídit toto vozidlo bez leteckého oprávnění.

První vyrobené kusy dronu BlackFly by se měly na trh dostat v příštím roce. Cena základního modelu by přitom měla být srovnatelná s cenou běžného sportovního automobilu. BlackFly by díky tomu mohl být finančně dostupný.

Zdroj: bbc.com