Zdroj: YouTube.com

Létající automobil SkyDrive poprvé vzlétl s člověkem na palubě

SkyDrive s podporou společnosti Toyota po letech náročného vývoje provedl první veřejný zkušební let stejnojmenného létajícího vozu s posádkou. Tento létající automobil označený jako SD-03 se vznášel ve výšce asi dvou metrů zhruba čtyři minuty. Vozidlo na první pohled připomíná uzavřený vodní skútr nebo vznášedlo ze Star Wars, a přestože nejde o autonomní dopravní prostředek, jeho význam by do budoucna mohl být velký.

SD-03 se totiž pyšní titulem nejmenší elektrické vozidlo VTOL (tedy takové, které je schopné vertikálně vzlétnout a přistát) na světě. Potenciálně by jej proto bylo možné využít jako městský dopravní prostředek, který má potenciál výrazně urychlit provoz v přeplněných velkoměstech. Vybaveno je celkem osmi motory, což zaručuje, že bude schopné bezpečně přistát i při poruše některého z nich. Pro komerční výrobu je v plánu výroba dvoumístného létajícího stroje.

Přestože bude pravděpodobně ještě dlouho trvat, než se dočkáme létajících automobilů v ulicích, podle vedoucího projektu Tomohira Fukuzawy je cílem společnosti do roku 2023 vytvořit stroj, který bude použitelný v reálných podmínkách. Primárním kritériem je přitom zachování maximální bezpečnosti. Ve stejném roce (tedy 2023) přitom Japonsko plánuje oficiálně zahájit novou službu – létající taxi.

O výrobu létajících automobilů usiluje řada firem po celém světě. Za zmínku stojí například slovenský AeroMobil, na němž stejnojmenná společnost pracuje již od roku 1990.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.