Foto: se svolením MediaTek

MediaTek představil Dimensity 1080, umožní levné telefony osadit 200Mpx fotoaparáty

Společnost MediaTek představila nejnovější čipovou sadu Dimensity 1080. Díky funkcím, jako je 5G, Wi-Fi 6, LPDDR5 RAM, slušnému výkonu a výrazně vylepšeným funkcím fotoaparátu oproti svému předchůdci Dimensity 920, je tato novinka srovnatelná s nabídku společnosti Qualcomm ve střední třídě, konkrétně s čipsetem Snapdragon 4 Gen 1.

MediaTek o svém novém čipsetu mluví jako o nejlepším SoC, který mohou výrobci zařízení použít k vytvoření tenkých a lehkých 5G smartphonů s neuvěřitelným výkonem. Osmijádrový čip založený na 6nm výrobním procesu obsahuje dvě procesorová jádra ARM Cortex-A78 s frekvencí až 2,6 GHz a šest jader ARM Cortex-A55 s frekvencí až 2,0 GHz. Ve srovnání s procesorem Snapdragon 4 první generace, který je vybaven dvěma jádry A78 s frekvencí až 2,0 GHz a šesti jádry A55 s frekvencí až 1,8 GHz, se MediaTek Dimensity 1080 vyznačuje lepšími taktovacími frekvencemi.

Ve spojení s grafickým procesorem ARM Mali-G68 poskytuje podle společnosti MediaTek Dimensity 1080 rychlý výkon, ať už uživatelé hrají hry, streamují nebo prohlížejí webové stránky. HyperEngine 3.0 zvyšuje výkon a konektivitu čipu pro nejlepší herní výkon, zatímco integrovaný procesor AI 3.0 (APU 3.0) zajišťuje optimální energetickou účinnost. Vylepšený Networking Engine umožňuje uživatelům hrát hry s využitím dat na SIM 1 a zároveň udržovat spojení na SIM 2.

Z hlediska konektivity podporuje nový Dimensity 1080 sub-6GHz 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a také GNSS. Dimensity 1080 překonává Snapdragon 4 Gen 1 i v tomto ohledu, protože nová čipová sada nabízí připojení Wi-Fi 6 (Qualcomm nikoli). A přestože chybí podpora mmWave 5G, SoC poskytuje vysokou rychlost downlinku, a to až 2,77 Gb/s.

Tento čip budou výrobci moci spárovat s displejem FHD+ s obnovovací frekvencí až 120 Hz. Technologie Intelligent Refresh Rate společnosti MediaTek zajišťuje plynulé zobrazení, aniž by to mělo vliv na výdrž baterie. Pokud jde o fotoaparát, výrobci OEM mohou nový čip spárovat se snímačem fotoaparátu s rozlišením až 200 Mpx. A ačkoli jde o cenově dostupný čip, podporuje také nahrávání 4K HDR.

Celkově je čipová sada Dimensity 1080 příjemným překvapením. Společnost MediaTek uvádí, že první smartphony s Dimensity 1080 se na trhu objeví ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: pocketnow.com