MediaTek představil nový čipset Helio P90

Tchajwanská společnost MediaTek uvedla na scénu nový čipset střední třídy Helio P90. Oproti jen dva měsíce starému předchůdci Helio P70 nabídne např. rychlejší procesor nebo podstatně výkonnější AI jednotku.

Čip, který je postaven na 12nm FinFET výrobním procesu od firmy TSMC, dostal do vínku dvě procesorová jádra Cortex-A75 na frekvenci 2,2 GHz a šest jader Cortex-A55 s taktem 2 GHz a nový grafický čip IMG PowerVR GM 9446 na frekvenci 970 MHz, který je v porovnání s GPU ARM Mali-G72 MP3 rychlejší zhruba o 15 %.

Největší nárůst výkonu však zaznamenala oblast AI – čip je vybaven AI výpočetní jednotkou ve verzi 2.0 (MediaTek ji označuje jako APU), která proti předchůdci nabídne o 90 % vyšší výkon, a to díky nové architektuře AI Fusion a AI akcelerátoru AIA (Artificial Intelligence Accelerator).

Kromě toho čipset podporuje nahrávání videí v rozlišení 4K v 30 FPS, natáčení zpomaleného videa v 480 FPS, rozlišení fotoaparátu až 48 MPx (v případě duální konfigurace je to 24 a 16 MPx), rozlišení displeje až 2520×1080 a poměr stran 21:9 a v neposlední řadě funkci na rozpoznání objektů ve snímcích Google Lens nebo platformu rozšířené reality ARCore, v rámci níž bude velkou roli hrát právě vylepšená AI. Podpora 5G sítí však chybí.

První smartphony s novým čipem budou podle výrobce dostupné v první polovině příštího roku.

 

Zdroj: gizchina.com, digitaltrends.com