Foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EV nabídne rychlé nabíjení a vyšší dojezd než Tesla

Mercedes-Benz představil svůj koncept CLA Class EV, který se může pochlubit velmi dlouhým dojezdem a rychlým nabíjením. Čtyřdveřový sedan je prvním z řady elektromobilů Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA), která bude zahrnovat i dvojici SUV a shooting brake. Ačkoli byl CLA Class EV na mnichovském autosalonu IAA Mobility představen jako koncept, měl by se začít vyrábět už koncem roku 2024.

Modulární architektura byla koncipován pro základní vozy automobilky třídy CLA jako zcela nový design, který bude prioritizovat elektromobilitu (tzv. “electric first”). Koncept je téměř stejně velký jako současný sedan CLA, měří 185 cm a má vejčitý aerodynamický tvar.

Třída CLA se oproti ostatním elektromobilům Mercedes-Benz nezaměřuje na výkon, ale na efektivitu a rychlost nabíjení. Za tímto účelem využívá 800voltovou architekturu a motor o výkonu 235 koní umístěný vzadu, který byl převzat z konceptu Vision EQXX. Má také tepelné čerpadlo, které v zimě udržuje baterie (a cestující) v teple.

CLA Class EV by měl mít dojezd přibližně 750 km. Díky rychlonabíjení budou řidiči také schopni přidat během pouhých 15 minut až 322 km dojezdu. Mercedes neuvedl velikost baterie, ale je pravděpodobné, že bude mít kapacitu pod 100 kWh. Této účinnosti napomáhá také konstrukce baterie s anodami obsahujícími oxid křemičitý. Společnost bude nabízet také méně účinnou lithium-železo-fosfátovou variantu za nižší cenu.

Další podrobnosti, jako je velikost baterie, konečné údaje o dojezdu a nabíjení a především cena, by se měly objevit v následujících měsících.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.