Foto: Unsplash

Meta pracuje na alternativě Twitteru

Gigant v oblasti sociálních sítí je údajně v rané fázi vývoje aplikace s kódovým označením P92. Tato novinka bude podporovat protokol sociální sítě Mastodon nazvaný ActivityPub. Meta potvrdila, že se ve společnosti pracuje na decentralizované sociální síti, což také veřejně sdělila: „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť. Věříme, že existuje příležitost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o tom, co je zajímá.“

P92 podle dostupných zdrojů bude úzce spjat s Instagramem a umožní uživatelům registraci a přihlášení pomocí přihlašovacích údajů k Instagramu. K přenosu osobních údajů mezi oběma platformami by ale dojít nemělo.

Vzhledem k tomu, že půjde o decentralizovanou sociální platformu, znamená to, že uživatelé si budou moci nastavit vlastní pravidla pro moderování obsahu. Aplikace by navíc měla umožnit uživatelům sdílet své příspěvky v rámci více platforem (minimálně se uvažuje o propojení s Mastodonem a dalšími decentralizovanými aplikacemi, které výše uvedený protokol používají).

Meta také už připravila seznam funkcí, které si přeje, aby aplikace uživatelům nabízela. Mezi jinými jde o odkazy na příspěvky s náhledy, na které lze klepnout, sdílené obrázky a videa a například i ověřovací odznaky (prozatím není jasné, zda budou zpoplatněny, jako je tomu u Facebooku a Instagramu). Uživatelé budou mít možnost zanechávat komentáře a posílat soukromé zprávy. Nevíme ale, zda bude možné opětovně sdílet příspěvky jako na Twitteru.

Prozatím není jasné, zda je nová aplikace ve fázi plánování, nebo se práce na ní již rozběhly. Nicméně již nyní je jasné, že v době svého spuštění (ať už to bude kdykoli) bude mít více konkurentů, kteří se postupně objevují po loňském převzetí Twitteru Elonem Muskem.

Zdroj: engadget.com