Zdroj: pixabay.com

Mexický kartel vede válku s konkurencí za pomocí dronů s výbušninami

Mexické drogové kartely jsou vedle své bezohlednosti a brutality pověstné také tím, že bývají velmi dobře vyzbrojené. Ačkoliv většinou nemají přístup k vojenské technologii v pravém slova smyslu, dokáží si velkou část svých zbraní vyrobit z dostupných zdrojů. V tomto smyslu připomínají blízkovýchodní teroristické organizace, u nichž se často inspirují.

To se děje i nyní. V posledních měsících zaznamenaly mexické úřady trend v podobě vyřizování účtů s nepohodlnými osobami pomocí malých dronů. Některé kartely totiž vybaví běžně dostupné komerční quadroptéry dálkově odpalovaným výbušným systémem a s jeho pomocí zlikvidují svůj cíl. Policie a místní milice zabavila při nedávných zátazích desítky dronů připravených na svou smrtící úpravu.

Bomby upevněné k quadroptérám jsou tvořené poměrně malou náloží, která je však doplněná kuličkovými ložisky, jež působí jako smrtící šrapnely. Veškeré doposud zabavené vybavení tohoto typu souvisí s kartem CJNG, který je pověstný vedením krvavé války proti ostatním gangům i místním úřadům a civilním organizacím.

Dle odhadu amerických úřadů je tento kartel odpovědný za dovoz až jedné třetiny drog, které se z Mexika do USA dostanou. A právě tyto příjmy zpětně umožňují lepší vyzbrojení. Dle některých obav se z CJNG stává malá nezávislá armáda.

Není to poprvé, co mexičtí gangsteři používají drony. V minulosti byla zaznamenána celá řada případů, kdy se pokusili pomocí dronů přenášet drogy přes hranici mezi Mexikem a USA. Drony byly také v minulosti využity při pokusu o atentát na venezuelského prezidenta Nicola Madura.

Zdroj: thedrive.com/the-war-zone

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.