Microsoft chystá novou odlehčenou verzi Windows

Už delší dobu odborná veřejnost diskutuje o možnostech vznikajícího operačního systému Windows Core OS, díky kterému se by se z Windows měl stát opravdu modulární operační systém. Mělo by se jednat jádro, na kterém by byla postavena nová verze stávajícího operačního systému Windows 10. Ta by tak mohla být univerzálnější, použitelnější na více zařízeních a měla by lépe využívat možnosti mobilních čipů, které se v noteboocích začnou objevovat.

Nová verze Windows 10 označovaná jako Polaris by měla být určena především pro tradiční počítačová zařízení, jako jsou stolní počítače, notebooky a zařízení 2 v 1. Odstraněny by měly být některé dnes už zřídka využívané funkce a komponenty a operační systém by se měl celkově odlehčit, což by mimo jiné mělo přinést jeho menší energetickou náročnost.

Součástí operačního systému by měla být také virtualizace některých procesů. Procesy Win32 v novém operačním systému zřejmě nebude možné spustit nativně, ale prostřednictvím speciální aplikace. Zatím není jasné, jakým způsobem bude přechod od starého typu procesů, které jsou důležitou součástí současných verzí Windows uskutečněn.

Z výše zmíněného důvodu, nebude možné upgradovat stávající systém Windows na jeho novou verzi, stejně tak nebude umožněn přechod na Windows 10 Pro. Microsoft bude v distribuci i nadále držet jak novou verzi OS tak dnes používané verze Windows 10. Pro specializované programy, jako jsou Adobe Premiere Pro nebo AutoCAD nebo pro hráče náročných počítačových her, bude stále nejlepší využívat dosavadní verzi Windows. Ta nová bude určena především pro ty uživatele, kteří vykonávají většinu své práce ve webovém prohlížeči, používají Office a aplikace jako Spotify nebo Netflix.

Přestože by nová verze Windows neměla být opticky ani uživatelsky příliš odlišná od té stávající, je nutné celý systém předělat zevnitř. Dalo by se říct, že vývojáři každou komponentu a každý proces běžící v současné podobě Windows vezmou, přepíšou, aby fungovala pod novým systémem, a zase vrátí zpět. Datum vydání nové verze OS bylo stanoveno na rok 2019.

Zdroj: windowscentral.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.