Zdroj: commons.wikimedia.org

Míra dezinformací o amerických volbách dramaticky klesla, důvodem je zákaz Trumpovy činnosti na sociálních sítích

Jedním z důvodů, proč Twitter, Facebook a další servery zakázaly nebo omezily činnost Donalda Trumpa na svých platformách, bylo šíření dezinformací. V posledních měsících to byly především zprávy o rozsáhlých volebních podvodech, na které však Trump nikdy nedokázal dodat soudům důkazy. Žaloby zamítli i soudci do svých pozic nominovaní Republikánskou stranou, kteří by měli být americkému prezidentovi o něco více nakloněni.

A zdá se, že podle prvních průzkumů atmosféře na sociálních sítích zákaz Trumpovy činnosti pomohl. Výzkumná agentura Zignal Labs přinesla informace o tom, že podle jejích měření, klesla míra příspěvků odkazující se k údajně zmanipulovaným volbám skokově o 73 procent. Ve zkoumaných vzorcích byla frekvence o zmanipulovaných volbách před omezením Trumpovy činnosti 2,5 milionu zmínek týdně. Nyní klesla na 668 000.

Společnost Zignala Labs poodhalila, jakou měly Trumpovy tweety sílu v komunitách jeho fanoušků. Téměř okamžitě po zveřejnění (bez ohledu na to, čeho se týkaly) byly jednotlivé příspěvky sdíleny napříč skupinami a fóry obrovskou rychlostí. Profesorka informační vědy na University of Colorado Leysia Palenová to označila jako jedinečný „zesilovač“.

Trump zákazem činnosti na sociálních sítích, který přišel po útoku jeho stoupenců na budovu Kongresu, ztratil kontakt s velkou částí komunity svých fanoušků. Využíval toho, že je může prostřednictvím sociálních sítí oslovovat přímo a nikoliv skrz (často kritická) média. Trump vyhlásil přesun na sociální sítě, které jej nebudou cenzurovat. Tam jej však bude pravděpodobně následovat pouze jádro fanoušků a jeho výroky a názory se budou jen těžko dostávat mezi širší vrstvy uživatelů.

Zdroj: washingtonpost.com