Foto: se svolením LEGO

Motorizovaný LEGO maják má funkční Fresnelovu čočku

V roce 1822 vynalezl Augustin Jean Fresnel čočku, která dokázala soustředit světelné paprsky účinněji než reflektory nebo obrovské vypouklé čočky. Dnes se Fresnelovy čočky používají v reflektorech, semaforech, světlometech, majácích, a dokonce i ve většině náhlavních souprav pro virtuální realitu. Původně však byly navrženy čistě pro majáky (tvrdí se, že tento vynález zachránil milion lodí). Dnes by byl Fresnel asi hodně překvapený, jelikož jeho vynález využila také společnost LEGO, která proslula výrobou originálních stavebnic. Tato firma nyní představila nový produkt – motorizovaný maják s funkční Fresnelovou čočkou.

https://www.lego.com/en-us/product/motorised-lighthouse-21335
Zdroj: LEGO

LEGO maják Motorized Lighthouse je hračka pro dospělé, která čítá 2 065 dílků a zájemce vyjde na 300 dolarů (přes 7 tisíc korun). Kromě funkční Fresnelovy čočky má ale tato sada spoustu dalších vychytávek (jako většina moderních sad LEGO zaměřených na dospělé). Velkým plus je také to, že LEGO do velké míry zachovalo vzhled původního majáku Phare de Cordouan, kam Fresnel svůj vynález původně instaloval. Lucerna na vrcholku patří mezi otočné typy, které byly na přelomu století běžné. Výrobu mini Fresnelovy čočky pro LEGO maják zajistila sklářská firma Chance Brothers, která se výrobě čoček do majáků věnuje.

https://www.lego.com/en-us/product/motorised-lighthouse-21335
Zdroj: LEGO

Sada vznikla na popud návrhu Sandra Quattriniho, který je součástí LEGO Ideas týmu a v komunitě si říká Roses Must Build. Motorized Lighthouse se do prodeje dostane od 1. září.

Zdroj: theverge.com