Foto: Reuters

Musk údajně plánuje vytvoření superpočítače xAI

Elon Musk tento měsíc investorům sdělil, že jeho startup xAI plánuje do podzimu 2025 navrhnout superpočítač, který by poháněl budoucí chytřejší iteraci jeho chatbota Grok. Tento superpočítač, který Musk údajně označil jako „gigafactory of compute“, by se spoléhal na desítky tisíc grafických procesorů NVIDIA H100 a jeho výroba by stála miliardy dolarů. Musk již dříve uvedl, že třetí verze chatbota Grok bude vyžadovat nejméně 100 000 těchto čipů (což je pětinásobný nárůst oproti 20 000 GPU, které se údajně používají pro trénink Groka 2.0).

Podle serveru The Information Musk na prezentaci investorům také prozradil, že plánovaný cluster GPU bude nejméně čtyřikrát větší než to, co dnes používají konkurenti xAI. Grok je v současné době ve verzi 1.5, která byla vydána v dubnu, a nyní se uvádí, že dokáže zpracovávat vizuální informace, jako jsou fotografie a diagramy, stejně jako text. Společnost X na začátku tohoto měsíce začala pro prémiové uživatele zavádět souhrny zpráv generované umělou inteligencí, jež využívají technologii Grok.

Otázkou však zůstává, zda se Muskova superpočítače skutečně někdy dočkáme, nebo jde jen o jeden z dalších velkých plánů, který nikdy nespatří světlo světa.

Zdroj: engadget.com