Foto: Unsplash

Muskův satelitní internet Starlink možná zahájí provoz v Česku již 1. září

To, že Elon Musk se svojí společností SpaceX postupně plánuje pokrýt celou planetu rychlým satelitním internetem, víme už dlouho. Nyní se ale objevila zpráva, že tyto služby budou možná brzy dostupné i v České republice. Konkrétně by mělo jít o datum 1. září, tedy za zhruba týden.

Ačkoli se společnost SpaceX již zaregistrovala u Českého telekomunikačního úřadu jako podnikatelský subjekt, který poskytuje připojení k internetu, to, zda se plánovaných internetových služeb tak brzy skutečně dočkáme, není vůbec jisté. Tím spíš, že na oficiálních stránkách společnosti se mluví o pokrytí České republiky internetem až v roce 2022. Proto je možné, že 1. září je datum, kdy SpaceX zahájí pouze testování služby a jejího oficiálního spuštění se dočkáme skutečně až za rok.

Beta verze této služby je v současné době dostupná již ve 12 zemích, a to včetně sousedního Německa a Rakouska. V některých dalších státech pak probíhají neveřejné testy. A zatímco z čistě technického hlediska již satelitní internet SpaceX pokrývá většinu světové populace, v praxi k jeho využívání jednotlivé země potřebují získat licenci společnosti SpaceX.

Od května 2019, kdy bylo na oběžnou dráhu Země vyneseno prvních 60 satelitů, se jejich počet zvýšil na více než 1 700 (v současné době je plně funkčních přes 1 600). Každopádně Elon Musk se nechal slyšet, že by na oběžnou dráhu chtěl vynést desítky tisíc satelitů. Celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

Zdroj: praguemorning.cz