Foto: Unsplash

Na Floridě začne platit zákaz používání sociálních sítí pro děti mladší 14 let

Floridský guvernér Ron DeSantis právě podepsal zákon s názvem HB 3, který zavádí mnohem přísnější pravidla pro to, jak mohou děti mladší 16 let používat sociální média. Za tímto účelem zákon zcela zakazuje účast na těchto platformách dětem mladším 14 let.

Čtrnáctiletí a patnáctiletí pak budou muset mít podepsaný souhlas rodičů nebo opatrovníků, aby si mohli otevřít účet na některé z online platforem. Kromě toho budou muset společnosti do pěti pracovních dnů vyhovět žádostem o vymazání dětských účtů. Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoká pokuta až 10 000 dolarů za každé porušení.

Návrh zákona nejmenuje žádné konkrétní online platformy, ale naznačuje, že novými pravidly se budou muset řídit všechny služby umožňující “nekonečné scrollování,” a stejně tak i ty služby, které obsahují ukazatele reakcí, živé vysílání a automaticky přehrávaná videa. Výjimku tvoří e-mailové platformy.

Zákon zavede i nové pravidlo ověřování věku pro všechny občany státu Florida. Podle znění zákona budou muset floridští občané, kteří navštíví například pornografickou stránku, ověřit svůj věk. To samozřejmě vyvolává velmi reálné obavy o ochranu soukromí. Opět platí, že každá platforma, která toto omezení nedodrží, může být vystavena občanskoprávní pokutě ve výši 50 000 dolarů.

NetChoice, obchodní sdružení zastupující platformy sociálních médií, se proti zákonu postavilo a označilo jej za protiústavní. Skupina tvrdí, že HB 3 v podstatě zavede “průkaz totožnosti pro internet”, a obává se, že “taková míra shromažďování údajů ohrozí soukromí a bezpečnost občanů Floridy”.

Zdroj: www.engadget.com