Na internetu se objevují falešné aplikace hitu Fortnite na Android, obsahují malware

Internetem se začaly v poslední době šířit falešné aplikace ještě nevydané „androidí“ verze hitu Fortnite. Odborníci na kyberbezpečnost varují, že obsahují malware. Hra má na platformu oficiálně vyjít někdy v létě.

Jedna z momentálně nejpopulárnějších multiplayerových akcí již vyšla na konzole PS4, Xbox One, Switch a PC, Mac i iOS, a Android tak zůstává poslední velkou platformou, kam se ještě nedostala. Hra vyšla před necelým rokem a dnes se může pochlubit 45 mil. hráčů.

Její popularitu v kombinaci s očekávaným vydáním na Android však zneužívají kyberpodvodníci, kteří zaplavují např. YouTube návody, jak a kde si lze falešné aplikace stáhnout. Lukas Stefanko, výzkumník zaměřující se v kyberbezpečnostní společnosti ESET na malware, jednu takovou verzi objevil – obsahovala SMS trojského koně, který „v tichosti“ běží v pozadí a umožňuje kyberzločincům posílat z napadeného zařízení textové zprávy na prémiová telefonní čísla.

Podle Stefanka jsou na YouTube desítky videí s takovými podvodnými návody a mají až miliony zhlédnutí. Riziko je prý velké, protože mnoho lidí si stahuje jakoukoli aplikaci, kterou najdou v popisu videa. Dodal, že vedle SMS trojských koní by mohly falešné aplikace obsahovat i bankovní malware nebo „špehovací“ software.

Falešné verze hry zaznamenali dříve i jiní kyberbezpečnostní odborníci, objevili např. verze obsahující právě spyware. Experti z kyberbezpečnostní firmy Zscaler v květnu v této souvislosti varovali, že uživatelé by si měli dát pozor na tvůrce malwaru, kteří chtějí využít nedočkavosti hráčů konečně si zahrát Fortnite na Androidu. Uživatelé by si podle nich měli stahovat hry pouze z „autorizovaných a legitimních“ zdrojů, jako je on-line obchod Google Play, a nestahovat z žádných stránek samostatné APK soubory.

 

Zdroj: independent.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.