Na MIT vyvinuli zařízení na sledování zdraví, které „vidí“ i skrze zdi

Profesorka počítačových věd Dina Katabiová z Massachusettského technologického institutu vyvinula prototyp zařízení, který dokáže bezdrátově monitorovat zdraví lidí, a to i skrze zdi. Používá k tomu kombinaci rádiových vln a strojového učení.

Zařízení připomínající Wi-Fi router dokáže sledovat např. srdeční frekvenci, spánek, dýchání, způsob chůze apod., aniž by monitorovaná osoba potřebovala jakoukoli nositelnou elektroniku. Již nyní je testováno ve více než dvou stech amerických domácnostech, a to jak u zdravých lidí, tak u pacientů léčících se s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, depresí a plicními chorobami. Veškerá data jsou před „hackem“ chráněna šifrováním a sledování je podmíněno souhlasem uživatele.

Zařízení funguje tak, že vydává rádiové signály, které se odrážejí od těl sledovaných lidí a poté se vracejí zpátky. Neurální síť následně tyto odrazy analyzuje a na základě toho odhadne způsob držení těla a pohyb dotyčného bez kamer a za zdmi. Dokáže rovněž z těch samých signálů získat zmíněné zdravotní údaje. Zařízení využívá toho, že při každém pohybu (i sebemenším včetně nadechnutí) kolem sebe měníme elektromagnetické pole.

Výzkum ukázal, že zařízení umí přesně monitorovat spánek, včetně jeho jednotlivých fází,  což podle Katabiové znamená, že by mohlo nahradit pracné výzkumy vyžadující po účastnících nošení elektrod a dřímání v laboratoři. Dalším přínosem je schopnost sledovat zdraví lidí v průběhu času, což by mohlo lékařům poskytnout lepší vhled do života pacienta a léků, které užívá. To by podle profesorky konkrétně mohlo lékařům pomoci „vykoumat“, proč určité léky některým pacientům pomáhají, zatímco jiným nikoli.

Startup Katabiové Emerald Innovations již dal technologii k dispozici pro výzkumné účely biotechnologickým a farmaceutickým společnostem a plánuje ji v blízké budoucnosti zkomercionalizovat.

 

Zdroj: endgadget.com