Foto: se svolením NASA

NASA obnovila kontakt se sondou Voyager 2

NASA obnovila spojení se sondou Voyager 2 po dvou týdnech, kdy se sonda vůbec neozývala. Agentura 21. července ztratila kontakt s Voyagerem 2 po sérii plánovaných příkazů, které jej omylem nasměrovaly o dva stupně od naší planety. Přestože má sonda automaticky obnovit svou orientaci 15. října, nepřekvapilo, že vědci z NASA na toto datum nečekali a pokusili se zjistit, zda je sonda v pořádku dříve. Voyager 2, který byl vypuštěn již v roce 1977, je totiž jednou ze dvou sond, které na Zemi posílají cenné údaje o mezihvězdném prostoru.

Ještě několik dní po 21. červenci si NASA nebyla jistá, v jakém stavu sonda je. Teprve 1. srpna se několika pozemním anténám sítě Deep Space Network (DSN) podařilo zachytit nosný signál ze sondy (nosný signál kosmická sonda používá k přenosu dat zpět na Zemi), byl ale příliš slabý na to, aby byl schopen přenášet nějaké informace. Přesto to stačilo k potvrzení, že Voyager 2 stále funguje a že se neodchýlil od své trajektorie.

Pozemní tým Voyageru vymyslel způsob, jak pomocí DSN předat sondě vzdálené 12,3 miliardy kilometrů ve vesmíru příkaz, aby otočila svou anténu zpět k Zemi. Celý proces ukázal, jak obrovský je vesmírný prostor. Trvalo 18,5 hodiny, než tato zpráva dorazila k sondě, a dalších 18,5 hodiny, než NASA začala opět přijímat vědecká a telemetrická data, která ukázala, že Voyager 2 příkaz přijal.

Není to poprvé, co má NASA se sondou problémy. V roce 2020 musela zajistit technickou pomoc ze vzdálenosti miliard kilometrů poté, co se spustil systém, který vypnul její vědecké vybavení kvůli ušetření elektrické energie.

Voyager 2 vstoupil do mezihvězdného prostoru již v roce 2018, a stal se tak po Voyageru 1 druhým objektem vyrobeným člověkem, kterému se to podařilo. Ačkoli NASA věří, že Voyager 1 i 2 by mohly zůstat v kontaktu s DSN až do roku 2036, zároveň uvádí, že vědecká data nebudou pravděpodobně shromažďována již po roce 2025, je proto pochopitelné, že vědci nechtějí promarnit ani jeden den.

Zdroj: engadget.com