Foto: se svolením NASA

NASA pořídila úchvatný snímek, na kterém se Slunce usmívá

Ve dnech předcházejících Halloweenu měla NASA napilno. V duchu tohoto období agentura nejprve zveřejnila dechberoucí snímek Orlí mlhoviny pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba, na němž Pilíře stvoření vypadají jako strašidelná ruka. Psali jsme o tom v předchozím článku. Nyní se shodou okolností sluneční observatoři NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) podařilo zachytit podobně laděný snímek Slunce.

Agentura sdílela snímek Slunce, které se„usmívá”. Po zveřejnění vyvolala fotografie na internetu řadu reakcí, přičemž mnozí přirovnávají obrázek ke lvu a Slunci, které se objevilo v dětském pořadu Teletubbies. Jak upozorňuje The Guardian, nejeden uživatel Twitteru rychle také poukázal na to, že hvězda na snímku NASA vypadá jako vyřezaná halloweenská dýně. Za touto podobností se skrývá trocha zajímavé vědy. Tyto tmavé skvrny na Slunci, viditelné v ultrafialovém světle, se nazývají koronální díry a jsou to oblasti, kde rychlý sluneční vítr tryská do vesmíru, uvedla NASA. Slunce neustále vysílá sluneční vítr. Sluneční bouře jsou pak různé erupce hmoty a energie ze slunečního povrchu, které následně deformují magnetické pole Země. V důsledku toho tyto bouře zvyšují viditelnost tzv. polární záře.

Někdy jsou geomagnetické bouře známé také tím, že vyřadí z provozu elektřinu zde na Zemi, jako tomu bylo v části Kanady v roce 1989.

Není to poprvé, co Solar Dynamics Observatory zachytila zajímavý snímek Slunce. V roce 2016 NASA zveřejnila animaci, kde Slunce dělá kotrmelec. Zachycení bylo výsledkem sedmihodinového manévru, který SDO absolvuje jednou ročně, aby přesně změřila okraj hvězdy.

Zdroj: engadget.com, theguardian.com