Foto: se svolením NASA

Webbův vesmírný teleskop pořídil další, tentokrát děsivý snímek Pilířů stvoření

Minulý týden jsme vám ukázali dosud nejdetailnější snímek Pilířů stvoření. Nyní přinášíme další fotografii, kterou také pořídil teleskop Jamese Webba, jež je však o poznání ponuřejší. Tento nový snímek totiž zmíněný teleskop pořídil ve střední infračervené oblasti (MIRI), je tedy vykreslený zejména v oranžové a černé barvě. NASA uvedla, že toto zobrazení poskytuje nový pohled na Pilíře stvoření, jelikož odhaluje zejména plynové a prachové oblasti tohoto fascinujícího mezihvězdného objektu.

„Právě v čase Halloweenu se Pilíře stvoření natahují jako strašidelná ruka. Strašidelná krajina, kterou zachytil Webbův teleskop ve střední infračervené oblasti ukazuje prastaré prachové závěsy v nových detailech,“ uvedla na svém twitterovém účtu NASA.

Pro srovnání snímek z minulého týdne byl pořízen Webbovým teleskopem pomocí kamery, která zachycuje blízkou infračervenou oblast (NIRCam), díky čemuž bylo možné „nahlédnout“ skrze prachové sloupy, a spatřit tak tisíce nových hvězd, které se v této oblasti rodí. Na nejnovějším snímku mnoho z těchto hvězd není vidět, jelikož nejsou dostatečně jasné (nevyzařují ve vlnových délkách, na které se specializuje MIRI).

NASA uvedla, že díky novému snímku mají astronomové k dispozici data ve středním infračerveném světle s vyšším rozlišením, než jaké bylo dosud k dispozici. Agentura také dodala, že vědci budou nyní zkoumat přesné pohyby prachu, díky čemuž budou moci vytvořit poměrně přesný 3D model Pilířů stvoření, což by mělo pomoci k lepšímu pochopení toho, jak vznikají hvězdy.

Pilíře stvoření se nacházejí v Orlí mlhovině, která je od Země vzdálena přibližně 6 500 světelných let. Jen pro představu – pokud vás zajímá, jak je tento mezihvězdný objekt velký, podívejte se na jasnou červenou hvězdu, která se nachází na pravé straně horního pilíře přibližně v polovině jeho výšky. NASA tvrdí, že právě tato hvězda a její prachový závoj jsou větší než celá naše sluneční soustava.

Zdroj: engadget.com