Foto: se svolením Axiom Space

NASA rozšířila zakázky na vývoj skafandrů pro pobyt ve vesmíru

V roce 2022 si NASA vybrala společnosti Axiom Space a Collins Aerospace, aby vyvinuly skafandry nové generace, které mají konečně nahradit desítky let starou výstroj, kterou astronauti používají dodnes. Nyní vesmírná agentura společnostem zadala další návrh za 5 milionů dolarů na vývoj nových skafandrů, který nebyl v původní zakázce.

NASA si u společnosti Axiom Space objednala skafandr určený pro použití na nízké oběžné dráze Země, konkrétně pro výstupy do volného prostoru mimo Mezinárodní vesmírnou stanici. Původní zakázka pro společnost Axiom se týkala skafandru, který budou astronauti Artemis III oblékat při vycházkách po přistání na Měsíci. Společnost Axiom v březnu představila prototyp původní zakázky, na němž byl prezentován skafandr s klouby, které nositeli umožňují snadný pohyb, a přilba vybavená světlem a HD kamerou.

Společnost Collins Aerospace obdržela objednávku na skafandr určený pro použití na měsíčním povrchu, přičemž dříve získala zakázku na vývoj skafandru pro použití mimo ISS ve volném kosmickém prostoru. To tedy znamená, že každá společnost obdržela novou zakázku, kterou ale dříve měla druhá ze společností.

Jedním z hlavních důvodů pro to, proč se NASA rozhodla udělit stejnou zakázku dvěma společnostem, je, že pokud skafandr vyvinutý první společností z nějakého důvodu selže, agentura bude mít pro stejný účel ihned náhradu.

Nové zakázky se prozatím týkají jen úprav stávajících skafandrů pro nový účel. NASA si je totiž chce nejdříve vyzkoušet, než se zaváže k jejich dalšímu vývoji a zdokonalování. Je to pochopitelný postoj, jelikož například společnost Axiom sdělila agentuře SpaceNews, že pokud se NASA rozhodne pro vývoj nových skafandrů, bude celá zakázka stát 142 milionů dolarů.

Zdroj: engadget.com